Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Yazı İçeriği

Çürük diş ağrısına ne iyi gelir sorusu neredeyse herkesin araştırdığı konulardan birisidir. Çürük diş ağrısına iyi gelen farklı yöntemler vardır.

Çürük dişin en büyük yan etkisi hafif ya da şiddetli olan diş ağrısıdır. Çoğu zaman dişçi korkusu nedeniyle diş ağrıları ötelense de aslında göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur. Zira diş ağrısının ötelenmesi diş kayıplarına kadar gitmekle birlikte aynı zamanda ileri seviyelerde vücuttaki birçok organa da zarar vererek farklı hastalıklara davetiye çıkarabilmektedir.

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir: Diş Çürüğü Ağrısı Nedir?

Diş çürüğü ağrısı nedir ve çürük diş ağrısına ne iyi gelir soruları hemen hemen herkesin bir dönem araştırdığı konulardır. Yanlış beslenme, aşırı sıcak ve soğuk tüketimi, düzenli ağız bakımı ve temizliğinin yapılmaması gibi birçok neden dişlerin çürümesine neden olabilir.

Dişlerin çürümesi beraberinde diş çürüğü ağrısını da getirir. Çürüyen dişin neticesinde plakta bulunan bakteriler dişlerin minesini aşındırır ve dişte diş kökünün hava almasına neden olacak boşluk oluşturur. Bu boşlukla birlikte hassas sinir uçları hava aldığından ağrı meydana gelir.

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir: Diş Çürüğü Ağrısı Nasıl Anlaşılır?

Çürüyen dişe işaret eden en önemli belirti hassasiyet ve o bölgedeki zonklama hissi yaratan ağrı oluşumdur. Çürük diş üzerindeki hassasiyet ve ağrı özellikle yeme-içme sırasında çok daha net ve dayanılmaz bir şekilde kendisini göstermeye başlar.

Aşırı sıcak, aşırı soğuk ya da şekerli besinler tüketildiğinde çürüyen diş çok daha fazla zonklar ve şiddetli bir ağrı oluşumuna neden olur. bu durumlar aynı zamanda çürük dişin de habercisi olmaktadır.

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir: Diş Çürüğü Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş çürüğü ağrısı yaşadığınızda öncelikle bu sorunu ötelemeden mutlaka en yakın zamanda nöbetçi dişçi olan bir 24 saat açık diş hastanesi ile iletişime geçerek uzman kontrolüne gitmelisiniz. Bununla birlikte acil dişçi randevunuza kadar tuzlu su ile gargara yapmak kısa süreli de olsa diş ağrınızı hafifletmenize yardımcı olabilecek yöntemlerin başında gelir.

24 saat açık dişçi olarak sizlere uzman diş hekimi kadrosuyla hizmet veren Dental Park Klinik; Ümraniye santral, Esenevler ve Dudullu bölgelerinde tüm acil diş sağlığı problemlerinizi kısa sürede köklü çözüme ulaştırmaktadır. Güvenilir ve profesyonel bir diş kliniği arayışınız var ise diş çürüğü temizleme için de sürekli açık diş hastanesi olan Dental Park şubelerine güvenle gidebilirsiniz.

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir: Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Evde?

Çürük diş ağrısı, oldukça zorlayıcı ve yaşam kalitesini büyük oranda düşüren bir sağlık problemidir. Özellikle gece saatlerinde çok daha fazla şiddetlenen diş ağrıları, haliyle akıllara evde çürük diş ağrısına ne iyi gelir sorusunu da getirmektedir.

Öncelikle eğer çürük dişiniz var ise bu sorunun en sağlıklı çözüm yolu bir uzmana kadar tıbbi müdahale yaptırmak ve tedavi planlamasının yapılmasını sağlamaktır. Ancak randevu zamanınıza kadar dişinizin ağrısını hafifletmek için tuzlu gargara ile ağzınızı çalkayabilirsiniz. Ayrıca ağrıyan dişinize karanfil yağı sürdüğünüzde dişinizin ağrısını bir süreliğine hafifletmenizi sağlayacaktır.

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir: Hamilelikte Diş Çürüğü Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hamilelik döneminde vücuttaki hormon seviyelerinin değişmesiyle birlikte diş hastalıkları da normal zamandan çok daha sık görülme riskine sahip olur. Bununla birlikte kadın doğum uzmanları tarafından gebeliğin özellikle ilk üç ve son üç ayında diş tedavisi yaptırılması anne karnındaki bebeğin sağlığı açısından önerilmemektedir.

Hamilelik döneminde çürüyen dişlerin zonklama ve ağrı hissini evde dindirmek için çözüm yolları vardır. Hamilelikte çürük diş ağrısını dindirmek için ılık suyla yapılan tuzlu gargara ile günde 2-3 kez ağız gargarası yapılabilir. Ayrıca ağrılı bölgeye soğuk kompres uygulaması yapmak da ağrının dindirilmesine yardımcı olacaktır.

Ağız bakımı ve diş temizliği her dönem insan sağlığı için çok önemli olsa da hamilelik döneminde iki kat daha önem arz eder. Dolayısıyla da hamilelik döneminde diş ipi kullanmak, ağız ve diş temizliğini düzenli ve doğru bir şekilde yapmak da hem ağrıların önlenmesinde hem giderilmesinde önem rol oynar. Eğer hamilelik döneminde dayanılmaz şiddette bir diş ağrısı yaşıyorsanız rutin gebelik takibinizi yapan uzmanın bilgisi dahilinde bir diş hastanesine gidebilirsiniz.

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir: Çürük Olmayan Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çürük olmayan dişlerin ağrımasının temel nedenlerinin başında diş eti ve çene kemiği hastalıkları gelmektedir. Özellikle diş eti çekilmesi gibi diş eti hastalıkları dişlerin çürük olmamasına rağmen şiddetli ağrıması için en temel nedenlerdir.

Sarımsak, karabiber ve zerdeçal gibi bitkiler antioksidan özelliği yüksek olan bitkiler olmakla birlikte aynı zamanda çürük olmayan diş ağrılarının dindirilmesinde de son derece etkilidir. Özellikle az miktarda su ile macun haline getirilen zerdeçalın ağrıyan diş üzerindeki dindirici etkisi oldukça fazladır.

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir: Çürük Yirmilik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çürük 20’lik diş için öncelikle şunu belirtmeliyiz ki; mutlaka bir diş polikliniğine giderek uzman bir hekim muayenesinden geçmelisiniz. Ancak henüz randevu bulamadıysanız ya da randevu zamanınıza daha zaman var ise bu durumda bazı yöntemlerle çürük olan 20’lik dişinizin ağrısını hafifletebilirsiniz.

– Çürük 20 lik diş ağrısına iyi gelen etkili yöntemlerin başında soğuk uygulaması gelir. Bölgeye beşer dakika aralıklarla soğuk kompres uygulaması yaparak bölgenin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

– Böylece sıcak su kompresi yapabilir ya da aşırı sıcak olmamak şartıyla sıcak suyla gargara yapabilirsiniz.

– Ezilmiş sarımsağı çürük 20’lik dişin üzerine koyarak ağrının hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

– Tüm bunların yanı sıra yarı yarıya su ile seyrettiğiniz oksijenli su ile yapılan gargaranın da çürük olan 20’lık diş ağrısına iyi geldiği bilinmektedir.

İltihaplı Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

İltihaplı çürük diş, mutlaka bir uzman diş hekimine görünmeniz gereken sağlık sorunlarından birisidir. Ancak en yakın dişçi bulana kadar ya da randevu zamanınızı beklerken etkili uygulamalar ile diş ağrınızın hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Özellikle tuzlu su ile gargara bu konuda son derece etkilidir.

Tuz, iltihap söktürücü ve enfeksiyon giderici bir maddedir. Gün içerisinde 2-3 kez ılık suyla hazırlanmış tuzlu gargarayı uyguladığınızda dişinizdeki iltihabın dağıldığını ve ağrınızın hafiflediğini fark edebilirsiniz.

Çürük Azı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Şiddetli ve son derece rahatsız edici diş ağrısı nedenlerinden birisi de çürümüş azı dişidir. Birçok çürükte olduğu gibi azı diş çürüğü de evde tuzlu gargara ile hafifletilebilmektedir.

Antioksidan ve rahatlatıcı etkisi olan tuzlu su gargarasının yanı sıra aynı zamanda soğuk kompres yapmak, çürük dişin üzerine ezilmiş sarımsak koymak ya da karanfilyağı sürmek de çürümüş azı dişinin ağrısını hafifletebilecek yöntemlerdir.

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Kesin Çözüm

Diş çürüğü ağrısına en iyi gelecek kesin çözümlerin başında tuzlu su ile yapılan gargara yöntemi gelir. Tuzlu su, iltihap dağıtıcı özelliğinin yanı sıra aynı zamanda çürük dişin içindeki artıkları temizlerken bakterilerin de temizlenmesini sağlar. Aynı zamanda antioksidan ve antibiyotik etkisi olan sarımsak da ezilerek çürük dişin üzerine konduğunda son derece etkili bir çözüm haline gelmektedir.

Çürük Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çürük diş ve diş eti ağrısı, yaşam kalitesini büyük oranda düşüren sağlık sorunlarıdır. Birçok nedene bağlı olarak zaman zaman herkesin yaşayabildiği diş çürüğü ve diş eti hastalıkları için tedavi edici ve ağrıyı dindirici yöntemler de merak konusu olmuştur.

Çürük diş eti ağrısını geçirmek için ağız içine tuzlu gargara yapabilir ya da ağzın dış kısmından ağrıyan bölgeye buz küpleriyle soğuk kompres yapabilirsiniz. Bu yöntemler sayesinde diş çürüğü ağrınızın kısa sürede hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Ümraniye Santral

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Dudullu

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Esenevler

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Ümraniye Santral

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Dudullu

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Esenevler

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Yol Tarifi
Ümraniye Santral

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi
Dudullu

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi
Esenevler

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.