Çürük Diş Tedavisi

Çürük Diş Tedavisi

Yazı İçeriği

Çürük diş tedavisi, ağız ve diş sağlığı başta olmak üzere aynı zamanda tüm vücudun sağlıklı olması için büyük önem taşır.

Diş çürüğü, ağız ve diş sağlığın etkilerken ileri seviyelerde diş kaybına ve hatta diğer organların sağlığının bozulmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle de çürüğe dair zonklama, şiddeti sürekli artan diş ağrısı ve hassasiyet gibi belirtiler hissedildiğinde mutlaka bir diş hastanesine gidilerek diş hekimine muayene olunmalıdır.

Acil dişçi hizmetleri sunan Dental Park Klinik, ihtiyaç duyduğunuz her an nöbetçi dişçi olarak sizlere acil müdahaleyi güvenilir yöntem ve ekipmanlarla uygular.. Ümraniye Santral, Dudullu ve Esenevler bölgelerinde hizmet veren Dental Park Diş Polikliniği; rutin diş kontrollerinin yanı sıra 24 saat açık dişçi olarak çürük diş tedavisi konusunda da sizlere sağlık hizmetleri sunar.

Çürük Diş Tedavisi Nasıl Olur?

Diş çürüğü tedavisi, dişin durumuna ve çürüğün seviyesine göre farklı şekillerde yapılabilir. İlk muayene sırasında eğer diş çürüğünün ilk evrede olduğu tespit edilirse bu durumda uzman hekim tarafından florür tedavisi uygulanarak diş minesinin onarılması ve böylece çürük dişin de tedavi edilmesi sağlanır.

Tedavi için florür tedavisi mümkün değilse genellikle diş hekimleri, dolgu yöntemini tercih eder. Dolgu işlemi öncesinde çürük dişin çürük bölümü teknolojik ekipmanlarla temizlenir. Daha sonrasında dişin boşalan kısmı özel dolgu malzemeleri ile doldurulur. Şayet çürük diş kurtulamayacak durumdaysa son çare olarak diğer sağlıklı dişlerin de etkilenmemesi için çürük diş çekilir.

1. Evde Diş Çürüğü Tedavisi

Evde diş çürüğü tedavisi yapabilmenin en etkili yolu tuzlu suyla gargara yapılmasıdır. Tuz, antioksidan özelliğine sahip olduğundan diş ve diş etlerindeki bakterilerin yok edilmesinde son derece etkilidir. Ayrıca çürük dişin ağrısını hafifletmek için ağrıyan bölgeye soğuk kompres uygulaması da yaparak bir uzmana gidene kadar müdahalede bulunabilirsiniz. Ancak çürümüş dişin kesin ve köklü tedavisi için mutlaka en kısa sürede uzman bir hekime görünmelisiniz.

2. Hamilelikte Çürük Diş Tedavisi

Gebelikte çürük diş tedavisi, kadın doğum uzmanları tarafından özellikle gebeliğin ilk üç ayı ve son üç ayında yapılmaması önerilir. Ancak aşırı zorlayıcı şikayetler söz konusu ise bu durumda rutin gebelik takibini yapan kadın doğum uzmanının onayı dahilinde kanal tedavisi ve dolgu gibi tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Diş Çürüğü Tedavisi

Diş çürüğü, çürük dişin durumuna göre üç farklı şekilde tedavi edilir. Çürük erken evredeyse florür tedavisi uygulanır. Florür tedavisinin mümkün olmadığı durumlarda yaygın olarak dolgu yöntemi uygulanır. Eğer dişin büyük bir kısmı çürümüşse ve diş kurtarılamayacak gibiyse o halde ne yazık ki diş çekimi gerçekleşir.

1. Ön Diş Çürüğü Tedavisi

Ön diş çürüğü, diş sağlığı açısından olumsuz bir durumken aynı zamanda dişlerin estetik görünümünü de doğrudan olumsuz etkileyen bir durumdur. Daimi olan ön dişlerde oluşan çürüğün tedavi yöntemi genellikle aynıdır.

Ön dişte meydana gelen çürüğün tedavisi için öncelikle çürük kısım temizlenir. Temizlenen ve boşluk olan bölgeye diş hekimi, güçlü bir dolgu malzemesi uygular. Dolgu yapma aşamasında genellikle çevre dişlerin rengine uygun ve cama benzeyen kompozit dolgular uygulanır. Ön dişlerin tedavi fiyatları ise diş sayısına, çürük yoğunluğuna , dolgu ve kaplama malzemesinin türüne göre değişir.

2. Diş Kökü Çürüğü Tedavisi

Diş kökü çürüğü, dişe zarar verecek ciddi bir boyuta gelmişse genellikle bu gibi durumlarda dişin onarılması üzerine bir tedavi programı oluşturulur. Bu program kapsamında genellikle kökün çürüyen kısmı çıkarılır ve dişin boşalan kısmını doldurmak için dolgu malzemeleri kullanılır.

3. İki Diş Arası Çürük Tedavisi

İki dişin arasında meydana gelen çürük oluşumu, hasta için daha fazla rahatsız edici bir durumken aynı zamanda diş hekimleri için de zor bir durumdur. Çünkü iki diş arasında oluşan çürüğe ulaşmak ve tedavi etmek kolay değildir. Bu nedenle de iki diş arasındaki çürüğün tedavisi için öncelikle çürüğe erişebilmek için dişlerin arası biraz daha aşındırılır ve bu şekilde iki diş arasındaki çürük temizlenerek temizlenen bölge dolgu malzemesiyle doldurulur.

4. Çürük Azı Dişi Tedavisi

Çürük azı dişi de tıpkı diğer çürükler gibi dişlerde şiddetli ağrı, zonklama ve hassasiyet oluşturan bir sağlık sorunudur. Azı diş çürüğü erken ilk evrelerdeyse genellikle florür tedavisi ile onarılır. Şayet ileri seviyede ise azı dişinin üzerindeki çürük bölüm ekipmanlar yardımıyla temizlenir ve temizlenen bölüm dolgu ile doldurularak sinir uçlarının hava alması ve böylece dişlerin zonklama yapması da engellenir.

Çocuklarda Diş Çürükleri Tedavisi

Çocuklarda çürük diş tedavisi, yetişkinlerde olduğu gibi zaman zaman ihtiyaç duyulan tedavilerdir. Çocuğun aşırı tatlı besinler tüketmesi, biberon ve emzik kullanımı gibi birçok neden çocuklarda çürüklere neden olabilir. Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da diş çürüğü tedavisi genellikle dolgu işlemi ile gerçekleştirilmektedir.

1. Bebeklerde Diş Çürüğü Tedavisi

Bebeklerde diş çürüğü yaygın olarak görülen durumlar olmasa da zaman zaman karşılaşılabilen bir durumdur. Özellikle yanlış biberon ve emzik kullanımı neticesinde çürük oluşumu bebeklerde görülebilmektedir. Eğer çürük ileri seviyedeyse uzman hekim tarafından müdahale edilmektedir. Genellikle süt dişi olduğundan çekilerek tedavi edilir.

2. 2 Yaş Diş Çürüğü Tedavisi

2 yaş diş çürüğü çocuklarda sıklıkla görülen sorunlardan birisidir. Emziğe reçel ve bal gibi şekerli gıdaların batırılması, çocukların uyku öncesinde ya da esnasında tatlı gıdalar tüketmesi çürük oluşumunu tetikleyen önemli unsurlardır. 2 yaş diş çürüğü tedavisi de uzman hekimler çocuğun yaklaşımı ve çürüğün derecesine göre uygun bir yöntemle gerçekleştirilir.

3. 4 Yaş Diş Çürüğü Tedavisi

4 yaş diş çürüğü tedavisi, diş ve çene gelişiminin oldukça hızlı ilerlediği bu dönemde son derece önemlidir. Bu nedenle de birçok nedene bağlı meydana gelen çürüklerin tedavisi için en yakın dişçiye başvurularak çürüklerin tedavi planlamasının yapılması sağlanmalıdır. 

4. 5 Yaş Diş Çürüğü Tedavisi

5 yaş dönemi, emzik ve biberon kullanım süresinin aşırı uzamasıyla diş çürüğü sorunlarının sıklıkla görüldüğü dönemdir. Bu dönemde süt dişlerinin zaten döküleceği ve yerine daimi dişlerin geleceği düşüncesine kapılmadan mutlaka bir pedodonti uzmanı ile iletişime geçilmelidir.

Farklı alanlarda uzmanlaşmış deneyimli bir kadroya sahip ve 24 saat açık diş hastanesi olan Dental Park Klinik şubelerinde de bu noktada alanında uzman ve deneyimli pedodonti uzmanları bulmanız mümkündür.

5. 6 Yaş Diş Çürüğü Tedavisi

6 yaş döneminde eğer çocukta çürük diş oluşumu varsa hem diğer sağlıklı dişlerin sağlığının bozulmaması hem de enfeksiyonun ileri seviyeye ulaşmaması için mutlaka acil dişçi müdahalesinin yapılması gereken durumlardan birisidir. Eğer enfeksiyon ileri düzeydeyse ve dişin florür ya da dolgu gibi tedavi yöntemleri ile kurtarılması mümkün değilse o halde diş çekimi yapılabilir.

6. Süt Dişi Çürüğü Tedavisi

Bebeklerde çürük diş tedavisi denildiğinde özellikle süt dişi çürüğü büyük önem taşır. Süt dişlerinin çürümesinin nasıl olsa bu dişlerin dökülecek olmasından ötürü önemli olmadığı düşünülse de bu çok yanlış bir düşüncedir.

Süt dişleri çürüdüğünde ve tedavi edilmediğinde diş kökleri zarar görebileceği gibi hatta yeni gelecek olan daimi dişin yerinin de kapanma riski de meydana gelecektir. Çürüğün seviyesine göre dolgu, kanal tedavisi ya da yer tutucu aparat gibi farklı tedavi yöntemleri ile süt dişi çürüğünün tedavisi mümkündür.

Telefon Hattı
Ümraniye Santral

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Dudullu

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Esenevler

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Ümraniye Santral

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Dudullu

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Esenevler

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Yol Tarifi
Ümraniye Santral

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi
Dudullu

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi
Esenevler

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.