Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Evde

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Evde

Yazı İçeriği

Diş ağrısına ne iyi gelir evde: Bu soru belki de herkesin hayatının bir noktasında sormak zorunda kaldığı bir sorudur. Diş ağrısı, günlük hayata devam etmeyi zorlaştıran, zaman zaman baş ağrısına da sebep olan dayanılması zor bir ağrıdır.

Tahmin edebileceğiniz üzere, diş ağrısı olduğu durumlarda tek kesin çözüm diş doktoruna gitmektir. Evde uygulayabileceğiniz ağrı hafifletici yöntemler olsa da sorunun kaynağını bir uzmanın tedavi etmesi gerekmektedir.

Doktora gidene kadar ağrıyı dayanılabilir yapmak için soğuk kompres, çeşitli bitkiler, ağrı kesiciler gibi farklı yöntemler kullanılabilir.

Evde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısı pek çok kişinin dayanılmaz olduğunu ifade ettiği ve maalesef zaman zaman herkesin yaşadığı bir ağrıdır. Diş ağrısına karşı aslında yapılabilecek en iyi şey, ağrıya sebep olabilecek sorunların oluşmaması için ağız sağlığına dikkat edip, belirli aralıklarla diş hekimine kontrole gitmektir.

Eğer dişte bir problem varsa ve hemen doktora gidilemiyorsa, en azından doktora gidilebilene kadar ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacak uygulamalar yapmak, günü geçirmenizi sağlayabilir. Daha sonrasında en kısa sürede muhakkak doktora gitmek gerekir.

Öncelikle diş ağrısının daha da dayanılmaz boyuta çıkmaması için düzenli ağız bakımı yapmak gerekir. Bunun içinde dişler sık sık fırçalanmalı ve diş ipi yapılmalıdır.

Bunun yanı sıra tuzlu ya da sirkeli su ile gargara yapmak, ağrıyan bölgenin temiz tutulması ve iltihaplanma hızını bir nebze olsun azaltması için etkili olabilir.

Diğer ağrılarda da olduğu gibi, buz diş ağrısını anlık olarak hafifletmek için kullanılabilir. Bunun için, ağrıyan dişin olduğu taraftan yanağınıza buz tutabilirsiniz.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Tedavi

Diş ağrısını hafifletmek için evde birçok şey denense de diş ağrısı için tek kesin çözüm doktora gitmektir. Evde uygulanan yöntemler yalnızca ağrıyı anlık olarak hafifletmeye yarayabilir fakat ağrıya sebep olan sorunu ortadan kaldırmaya yeterli değildir.

Doktora gidene kadar buz, gargara, diş fırçalama, karanfil çiğnemek gibi halk arasında yaygın yöntemleri deneyebilirsiniz fakat doktor tedavi ettikten sonra, sorunun tekrar yaşanma ihtimalini en aza indirmek için doktorun tavsiyelerine kulak verilmelidir.

20’lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Evde Çözüm

Yirmilik diş, genellikle 17 ile 21 yaşları arasında çıkmaya başlayan büyük azı dişleridir. Bu dişler çıkarken her zaman doğru hizalanmayabilir. Bu da diğer dişlere ve çene kemiğine zarar vermelerine sebep olabilmektedir. Bu tarz problemlerden dolayı, yirmilik dişler çıkarken çoğu kişi için ağrılı olmaktadır.

20’lik dişlerin pozisyonu, doktor tarafından röntgen çekilerek görüntülenebilir. Bu sayede, dişin doğru hizalanıp hizalanmadığı ya da önceden müdahale etmenin gerekli olup olmadığı önceden anlaşılabilir.

Yirmilik dişlerin ağrı yapması durumunda mutlaka doktora gidilmelidir. Doktor durumu inceleyerek uygun olan tedavi yöntemine karar verir.

Kırık Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Evde Çözüm

Kırık diş çok ağrılı olabilen bir sorundur. Dişteki sinirler nedeniyle kırılan bölge hem hassas hem de zarara açık bir haldedir.

Dişinizin kırılması durumunda ağrınızı hafifletmek için tuzlu su ile gargara yapabilir, buz kompresi uygulayabilir ve kırık dişinizin olduğu bölgeye sarımsak sürerek iltihaplanmasının önüne geçmeyi deneyebilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemlerin hepsi sadece semptomları hafifletecek önerilerdir. Sorunun temelini çözebilmek için doktor muayenesi gerekmektedir.

Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir Evde Tedavi

Diş etleri, ağız ve diş sağlığı için çok önemlidir. Diş etinde herhangi bir sorun olduğunda evde çözmeyi denemeden ve geciktirmeden bir diş hekimine gidilmelidir.

Diş etlerinde ağrı, açık yara, takma dişlerden kaynaklanan sürtünme, hormonal değişiklikler, diş eti iltihabi, pamukçuk ve bunlar gibi daha birçok sebepten kaynaklanabilmektedir. Bu nedenle, ağrının sebebi kişiden kişiye farklı olabilir.

Diş ağrılarında da olduğu gibi evde gargara, soğuk kompres gibi yöntemler anlık bir rahatlama sağlayabilir.

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Evde

Çürük dişi olanlar, semptomları hafifletmek adına evde bazı yöntemler uygulayabilirler. Bunlardan bazıları, ılık tuzlu su ile ağzı çalkalamak, kulak temizleme çubuğu ya da pamuk yardımı ile çürük olan bölgeye karanfil yağı sürmek, soğuk kompres yapmaktır.

Bunların yanı sıra, aşırı sıcak ve soğuk yiyecekler tüketmek ya da aşırı şeker yüklü işlenmiş gıdalar tüketmek, ağrıyı dayanılmaz yapabileceği gibi çürüğü de kötüleştirebilir.

Diş Teli Ağrısına Ne İyi Gelir Evde

Diş teli, günümüzde yaygınca kullanılan bir tedavi yöntemidir. Pek çok kişi dişlerini istenilen görünüme sokmak için tel tedavisi alabilmektedir ama tedavinin asıl yararı diş ve çene pozisyonu nedeniyle problemler yaşayan kişilere yardımcı olmaktır.

Diş telleri dişlerin pozisyonunu zaman içerisinde değiştirdiği için ağrılara sebep olabilmektedir. Bu ağrılar çoğu zaman uzun süreli olmasa da hafifletmek adına birkaç yöntem denenebilir.

Bu yöntemlerden ilki eczanelerden alınabilecek oral jellerdir. Bu jeller ağrıyan bölgeye uygulandığında ağrı hafifleyebilir. Doktorunuzun önerdiği bir ağrı kesici de benzer şekilde işe yarayabilir. Buna ek olarak, yediğiniz yemeklerin yumuşak olması, aşırı sıcak ya da soğuk olmaması da dikkat edilebilecek etkenler arasındadır.

Dolgulu Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Evde Çözüm

Dolgu aslında, hasarlı dişleri tedavi etmek için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu nedenle, dolgu sonrası ağrı hisseden hasta sayısı daha az olsa da dolgunun düşmesi, dolgu yapılan dişteki sinirlerin tamamen alınamaması gibi komplikasyon durumlarında ağrılara sebep olabilir.

Böyle durumlarda diğer diş ağrılarında evde kullanılan metotlar, dolgulu dişler için de kullanılabilir. Ancak, dolgu sonrası ağrı var ise hafife alınmamalıdır. Doktorunuza durumu bildirmeniz sağlığınız için gereklidir.

Hamilelerde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Evde

Hamilelikte diş ağrısı, normale göre çok daha zorlayıcı olabilmektedir. Bu nedenle, yapılabilecek en iyi şeylerden biri, hamilelik öncesi diş kontrolü yaptırarak, ileride oluşabilecek problemlerin önüne geçmektir. Böylece, hamilelik süreci çok daha rahat geçecektir.

Ancak, diş ağrısı ile karşılaşıldığı durumlarda, bebeğe zarar verebileceğinden ötürü ağrı kesici kullanılmamalıdır. Bunun yerine evde, diş fırçalayarak, gargara yaparak, nane, karanfil gibi bitkisel çözümler deneyerek ağrınızı hafifletebilirsiniz.

Ağrınız anlık olarak kontrol altına alınsa da yapılması gereken en önemli şey diş hekimine gidip tedavi olmaktır.

Daha kapsamlı bilgi için Ümraniye SantralDudullu ve Esenevler ağız ve diş sağlığı polikliniklerimizi ziyaret edebilir veya isterseniz diş ağrısına ne iyi gelir makalemizi de okuyabilirsiniz.

Telefon Hattı
Ümraniye Santral

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Dudullu

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Esenevler

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Ümraniye Santral

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Dudullu

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Esenevler

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Yol Tarifi
Ümraniye Santral

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi
Dudullu

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi
Esenevler

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.