1Asset 2

Dental Park Ümraniye

0 216 328 29 13

1Asset 2

Dental Park Dudullu

0 216 521 66 62

1Asset 2

Dental Park Esenevler

0 216 521 66 61

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma

Yazı İçeriği

Diş beyazlatma (bleaching) dişler yapısı gereği ışığı geçirirler ve diş yüzeyleri renk değişimine uğrayabilir. Diş aralarında bulunan yemek kalıntısı, içecekler, sigara kullanımı gibi faktörler dişlerin mine ve dentin tabakasında sararmaya veya renk değiştirmeye neden olmaktadır. Ayrıca kişinin çocukluk evresinde kullandığı bazı ilaçlar, dişlerin yapısal sorunları, içme suyundaki flor gibi maddeler de diş renginde değişime yol açabilmektedir.

Diş beyazlatma işlemi ile dişlerin renginde üç tona kadar açılma meydana gelmektedir. Genellikle genç ve erişkin hastalara ve dişlerde hassasiyet oluşmaması için sağlıklı ağızlara uygulanması tavsiye edilmektedir. Herhangi bir diş sorunu var ise önce diş tedavilerinin yapılması daha sonra beyazlatma işleminin yapılması daha sağlıklı olmaktadır.

Beyazlatma işlemi; ev tipi ve ofis tipi olmak üzere iki farklı yöntemle uygulanır. 

Dişlerin Rengi Neden Değişir?

Doğal diş renginin değişmesinin birçok sebebi bulunmaktadır. Bunların bir kısmı genetik özelliklerden kaynaklanabilirken, büyük bir kısmı ağız hijyeni ve diş fırçalama alışkanlığı ile ilgilidir. Bu sebepler aşağıdaki gibi sayılabilir.

– Genetik olarak ya da doğum öncesi anne karnında maruz kalınan etkenler

– Çay, kahve, sigara gibi renklendirici gıda ve ürünlerin sık tüketimi

– Kullanılan bazı ilaç ve kimyasal maddeler

– Ağız ve diş temizliğine gereken önemin verilmemesi

– Dişlerin kanal tedavisi görmesi

Ev Tipi Beyazlatma (Home Bleaching) Nedir?

Basit diş renklenmeleri için hastanın kendisinin uyguladığı yöntemdir. Günde dört ile sekiz saat kadar yaklaşık beş hafta uygulama yapılır. Hastanın diş yapısına göre uygulama süresi değişebilmektedir.

Ev Tipi Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Hastanın ev ortamında kendisinin gerçekleştirdiği bu uygulamada; diş hekimi hastaya işleme ilişkin bilgilendirme yapar. İşlem öncesinde diş hekimi hastanın çene ölçüsünü alarak dişlerin üzerine takılabilecek ince lastik kalıp hazırlar.

Hasta, kendisi için hazırlanmış bu özel kalıbın içine beyazlatma ilacını yerleştirir.

Daha sonra bahse konu lastik kalıplar dişlerin üstüne takılır. Günlük olarak bu kalıpların en az 6-8 saat takılı kalması gerekmektedir.

Ev tipi beyazlatma, ofis tipi uygulamanın aksine uzun süreli bir tedavidir. Bu tedavi dişlerin rengine göre ortalama 1-4 hafta sürer.

Ev Tipi Beyazlatma Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Beyazlatma işlemi uygulanırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus diş etlerinin bu işlemden zarar görmesini engellemektir. Beyazlatma jelleri diş etlerini tahriş edebildiği için jelin diş etlerine taşırılmaması gerekir. Plastik kalıp ağıza yerleştirdikten sonra jel diş etine taşıyorsa ıslak bir pamuk ile taşan kısım alınmalıdır.

Dikkat edilecek ikinci husus uygulama süresidir. Ev tipi beyazlatmada uzun bir süreçte ve aşama aşama gerçekleşmektedir. Sürecin başarılı olması için işlemin hekimin tavsiye ettiği sürede ve düzenli bir şekilde yapılması gerekir.

Klinik Ortamında Diş Beyazlatma (Office Bleaching) Nedir?

En çok tercih edilen yöntem olan ofis tipi beyazlatma işlemi, klinik ortamında ve bir hekim tarafından yapılır. Söz konusu işlem yaklaşık bir saat içerisinde tamamlanır. Beyazlatıcı jel ve lazer yöntemiyle üç tona kadar diş renginde açılma gözlemlenebilmektedir.

Klinik Ortamında Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Ofis tipi beyazlatmada uygulama diş hekimi tarafından gerçekleştirilir. Beyazlatma işlemi bir saatten kısa sürer ve anında sonuç verir. Fakat dişin rengine göre tam bir beyazlatma için birkaç seans işlem uygulanması gerekebilir.

İşlem öncesinde beyazlatma jelinin hastanın diş etlerine temas etmemesi için koruyucu bir katman uygulanır.

Daha sonra diş tabakası üzerine beyazlatıcı ilaç yerleştirilir.

Jel sürülen dişlerin üzerine belli bir süre beyazlatma jelinin aktif hale gelmesini sağlayan lazer ışığı tutulur.

Beyazlatma İşleminden Sonra Dişlerimde Hassasiyet Oluşur mu?

Beyazlatma işleminden sonra kısa bir süre sıcak-soğuk hassasiyeti olabilmektedir. Ancak bu durum birkaç gün içerisinde tamamen kaybolur.

Beyazlatma İşlemi Kimlere Uygulanabilir?

Beyazlatma işlemi diş yapısında özel bir sorunu olmayan herkese uygulanabilir. Ağzında ilerlemiş çürükleri ve ilerlemiş diş eti hastalığı olanlar, tedavilerini yaptırdıktan sonra beyazlatma işlemini uygulatmalıdır.

Bunun dışında büyüme ve gelişimini tamamlamamış çocuk hastalara beyazlatma işlemi önerilmemektedir.

Ayrıca lazer ışık uygulaması yapıldığı için gebelere ve emziren annelere işlem yapılırken dikkatli olunması gerekmektedir.

Porselen Kaplama, Köprü Protezleri ve Dolgular Beyazlatılabilir mi?

Beyazlatma uygulamaları doğal diş renginin değiştirilmesine göre tasarlanmıştır. Dolayısıyla porselen kaplama kuron ve köprüler veya dolgular üzerinde yapılan işlem bunların beyazlamasını sağlamaz.

Beyazlatma İşlemleri Güvenli midir?

Diş beyazlatma işlemi diş minesi üzerinde herhangi bir değişikliğe yol açmaz ve beyazlatma işlemi sonrasında dişler ve diş etleri hiçbir şekilde zarar görmez. Ancak dişlerin beyazlatılması işleminin diş hekiminizin gözetimi altında yapılması gerekmektedir. İşlem esnasında aşınma meydana gelirse flor uygulamasıyla oluşan hassasiyet hisleri ortadan kaldırılır.

Diş Beyazlatma İşlemi Kalıcı Bir Uygulama mıdır?

Beyazlatma kalıcı bir işlem değildir. Beyazlığın kalıcılığı hastanın ağız ve diş temizliği alışkanlıklarına bağlıdır. Sigara tüketimi, çay ve kahve gibi içeceklerin tüketimi beyazlatma işleminin kalıcılığını olumsuz etkilemektedir.

Diş beyazlatma hakkında bilgi edinmek için hemen arayın ► +90 216 328 29 13

Randevu almak için tıklayın ► https://www.dentalparklinik.com/online-randevu/

Telefon Hattı
Ümraniye Santral

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Dudullu

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Esenevler

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Ümraniye Santral

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Dudullu

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Esenevler

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Yol Tarifi
Ümraniye Santral

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi
Dudullu

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi
Esenevler

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.