Diş Çürüğü Nasıl Geçer?

Diş Çürüğü Nasıl Geçer?

Yazı İçeriği

Diş çürüğü nasıl geçer sorusu günümüzde diş çürüğü sorunlarının yaygınlaşmasıyla fazlasıyla merak konusu haline gelmiştir.  

Diş çürüğü, dişlerde ya da diş etlerinde bakteri oluşturan ve böylece dişlerin güçlü yapısının bozulmasına neden olan bir sağlık sorunudur. Ağız ve diş sağlığı açısından son derece riskli bir durum olan çürük diş, tedavi edilmediği ve ötelendiği takdirde sızı ve hassasiyet ile kendisini gösterirken devamında diş yapısının bozulmasına ve diş kaybına neden olabilir.

Düzenli diş fırçalamak, dişlerin arasında kalan yiyecek ve içecek artıklarının temizlenmesini sağladığından aynı zamanda çürük oluşumunu da engeller. Böylece dişlerin hem sağlığı hem de sağlıklı görünümü korunmuş olur. Ayrıca sıklıkla tüketilen asitli ve şekerli gıdalar da diş çürümesinin birincil nedenleridir.

Diş Çürüğü Nasıl Geçer: Diş Çürüğü Nedir?

Çürük diş, dişlerde ve diş etlerinde bakteri oluşması ve bu bakterilerin iltihaba neden olmasıyla birlikte sağlığını dolayısıyla da işlevini kaybetmiş olan diştir. Genellikle ilk diş çürüğü belirtilerini hassasiyet ve sızı şeklindeki ağrı ile gösterir. Tedavi edilmeyen ve ileri seviyeye ulaşan diş çürüğü sinirlere ulaşır. Bu durumda diş hava aldığından dolayı sızı şeklindeki ağrı yerini aşırı zonklama ve ciddi boyutta hassasiyete bırakır.

Diş çürüğü, önce ağız ve diş sağlığı açısından sonrasında ise tüm vücut sağlığı açısında ciddi bir sağlık sorunudur. Bu nedenle de ilk belirtiler görüldüğü takdirde zaman kaybetmeden mutlaka bir diş hastanesi ile görüşülerek uzman bir doktordan randevu alınmalıdır.

Diş Çürüğü Nasıl Geçer: Diş Çürüğü Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş çürüğünün seviyesine göre iyi gelebilecek yöntemler farklılaşsa da ilk etapta ağrıyı hafifletebilecek bazı doğal yöntemler vardır. Bu yöntemlerin başında ılık su ile hazırlanmış olan tuzlu su karışımı gelir. Ayrıca sıcak ya da soğuk kompres uygulaması, sarımsak, karanfil ve lavanta yağı da diş çürüğü ağrısının hafifletilmesinde etkili olan yöntemler arasındadır.

Ilık tuzlu su karışımı, ağrıya neden olan bakteri ve iltihapların dezenfekte edilmesini sağlayarak ağrıyı büyük oranda azaltır. Ayrıca ağrıyan bölgeye 5 dakika süre ile sıcak ya da soğuk kompres uygulaması yapmak da ağrının hafiflemesini sağlar. Tüm bunların yanı sıra bölgeye 1-2 damla kadar sürülen lavanta yağı, karanfil yağı ya da çürük dişin üzerine konulan ezilmiş sarımsak da etkili yöntemler arasında yer alır.

Diş Çürüğü Nasıl Geçer: Kırık ve Çürük Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Kırık ve çürük diş ağrısını tuzlu su büyük oranda geçirmektedir. Bunun için bir bardak ılık suyun içerisine bir tatlı kaşığı tuzu ekleyerek tuz tamamen eriyene kadar karıştırın ve bu karışım ile özellikle ağrıyan bölgede gargara uygulaması yapın.

Kırılmış ve çürümüş diş ağrısını geçirebilecek bir diğer yöntem ise buz uygulamasıdır. Havluya sarılı buz torbası ile 5 dakika kadar ağrıyan bölgeye soğuk uygulama yaptığınızda da ağrının hafiflemesi mümkündür. Ancak bu yöntemler geçici yöntemler olduğundan çürük dişin mutlaka diş hekimliği tarafından tedavi edilme gerektiği unutulmamalıdır.

Diş Çürüğü Nasıl Geçer: Hamilelikte Çürük Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Gebelik döneminde diş tedavisi daha zorlayıcı ve önemli bir durum olmadığında uzmanlar tarafından önerilmeyen bir durumdur. Bu noktada evde uygulanabilecek doğal ve etkili yöntemler çok daha büyük bir öneme sahiptir.

Hamilelik döneminde tuzlu gargara başta olmak üzere aynı zamanda bölgeye 5 dakikalık süre ile sıcak ya da soğuk uygulaması yapmak ya da ağrıyan dişin üzerine karanfil yağı damlatmak ağrının geçmesi için en etkili yöntemlerdir.

Diş Çürüğü Nasıl Geçer: Çürük Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Çürük diş ağrısının geçmesi için birçok etkili doğal yöntem mevcuttur. Ancak şunu belirtmek gerekir ki; tüm yöntemler ağrının geçici olarak dindirilmesine yardımcı olsa da çürüğün tedavi edilmesini sağlamaz. Bu nedenle de ağrının dindirilmesi sonrasında mutlaka bir diş polikliniği ile iletişime geçilerek uzman bir hekimden muayene ve tedavi planlaması için randevu alınmalıdır.

Ilık tuzlu su gargarası ve soğuk kompres uygulaması çürük diş ağrısını geçici olarak hafifleten etkili yöntemlerin başında gelir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi mutlaka daha sonrasında bir uzman ile görüşerek diş çürüğü sorunun tamamen ortadan kalkması için tedavi sürecini başlatmalısınız.

Diş Çürüğü Nasıl Geçer: Diş Çürüğü Kokusu Nasıl Geçer?

Çürük diş sorunu yaşayan bireylerin neredeyse hepsinde aynı zamanda çürük diş kokusu şikayeti bulunmaktadır. Ancak diş çürüğü kokusunu evde yok etmek mümkün değildir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için çürük olan dişin en doğru yöntemler ile bir diş hekimi tarafından diş kliniği ortamında tedavi edilmesi gereklidir.

Diş Çürüğü Nasıl Geçer: Ön Diş Çürüğü Nasıl Geçer?

Ön diş çürüğü, ağız ve diş sağlığı açısından son derece önemli bir sağlık sorunu olmakla birlikte aynı zamanda dişlerin estetik görünümünü de büyük oranda gölgeleyerek özgüven eksikliği yaratan bir durumdur. Ancak diş hekimleri nezdinde ön diş çürüğü tedavisi mümkündür.

Ön diş çürüğünün tedavisi öncesinde diş çürüğü temizleme işlemi ile başlar. Dişteki çürük kısım teknolojik ekipmanlar yardımıyla temizlendikten sonra dişin durumuna ve hastanın isteklerine göre kaplama, enjeksiyon ve benzeri gibi yöntemler ile ön diş eski sağlıklı görünümüne kavuşturulur.

Diş Çürüğü Nasıl Geçer: İki Diş Arası Çürük Nasıl Geçer?

İki diş arası çürük, diğer diş çürüklerine göre tedavisi diş hekimleri tarafından daha zor ve uğraştırıcı olabilmektedir. İlk olarak iki diş arasında rahatlıkla müdahale edebilmek için diş arası oyulur ve dişlerin arasındaki çürük kısım tamamen temizlenir. Daha sonrasında oyulan ve çürüğün temizlendiği boş kısım uygun dolgu malzemesi ile doldurularak tedavi işlemi sonlandırılır.

Diş Çürüğü Nasıl Geçer: Çürük Diş İltihabı Nasıl Geçer?

Çürük diş iltihabı meydana geldiğinde mutlaka en kısa sürede bir dişçiye başvurmak gerekir. Zira çürük diş üzerinde oluşan iltihabın giderilmesi ve tedavi edilmesi ancak diş hekimi tarafından mümkün olmaktadır.

Çürük diş üzerinde iltihap oluştuğunda çürük dişin tedavi edilmesi mümkün değildir. Bu nedenle de uzmanlar genellikle ilk aşamada antibiyotik tedavisine başlar. Tedavi sonrasında iltihap tamamen kaybolduğunda dişin çürük kısmı temizlenir, boşluk porselen gibi dolgu malzemesi ile doldurularak diş sağlığına geri kavuşturulur.

Diş Çürüğü Nasıl Geçer: Diş Çürüğü Nasıl Geçer Evde?

Diş çürüğü sorunu ciddi bir ağız ve diş sağlığı problemi olmakla birlikte birçok kişinin dişçi korkusu yüzünden sürekli ötelediği bir durumdur. Dolayısıyla evde diş çürüğünün tedavi edilip edilmediği de sıklıkla merak edilir.

Maalesef ki diş çürüğünün evde tedavi edilmesi mümkün değildir. Çürük dişin tedavisi için bir takım tıbbi ekipmanlar ve malzemeler gereklidir. Dolayısıyla da ancak bir diş doktoruna gidilerek tedavi süreci ile birlikte diş çürüğünün tamamen geçmesi mümkündür.

Telefon Hattı
Ümraniye Santral

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Dudullu

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Esenevler

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Ümraniye Santral

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Dudullu

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Esenevler

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Yol Tarifi
Ümraniye Santral

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi
Dudullu

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi
Esenevler

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.