Ana sayfa » Hizmetlerimiz » Diş İmplantı

Diş İmplantı

by Dentalpark

Diş İmplantı Tedavisi Nedir?

Diş implantı ağızda eksik olan dişlerin yerine konması amacıyla, çene kemiğine yerleştirilen genellikle titanyum veya titanyum bileşiklerinden hazırlanan yapay diş kökleridir.

İmplantın Yapısı Nasıldır?

İmplant yapısı üç kısımdan oluşmaktadır. Birincisi kemiğe yerleştirilen yapay kök, ikincisi “Abutment” adı verilen implantlar ile yapılacak protez dişler arasındaki bağlantı kuran ara parça ve üçüncüsü protez (implant üzerine yerleştirilen kaplamalar).

İmplantta Tedavi Süreçleri Nasıldır?

Diş implantı uygulaması düşünüldüğünün aksine çok basit ve ağrısız bir uygulamadır. Operasyonun başarılı olabilmesi için hastanın durumuna uygun bir planlama yapılması gereklidir. Çene yapısı ve implantın yerleştirileceği kemiğin ölçülerinin doğru belirlenmesi planlama çerçevesinde gerçekleştirilir.

Ameliyatta lokal anestezi ile ilgili bölge uyuşturulur, implant yerleştirilecek kemikte bir yuva hazırlanır ve implant yerleştirilir. İmplant yerleştirildikten sonra, iyileşme döneminde implant üzerinde kalacak olan vidalar yerleştirilir ve iyileşme dönemi beklenir.

İmplantın çiğnemeyle oluşan basınçlar karşısında dayanaklı olarak kalmasının sağlanabilmesi için çene kemiği ile tam olarak kaynaşması beklenir. Operasyondan sonra kalıcı protezlerin implant üstüne takılması için 1 ay ila 3 ay gibi bir süre gereklidir.

Kemiğe kaynama süresi sonrasında ölçü alınır ve planlanan protez takılır.

İmplant Ameliyatları Ne Kadar Sürer?

İmplant tedavisi küçük bir cerrahi operasyondur. Tek bir implantın çeneye yerleştirilmesi duruma göre 10 ila 20 dakika içinde tamamlanabilir.

İmplantın Yerleştirilmesi Diş Kökünün Çekilmesiyle Birlikte Yapılabilir mi?

İmplantlar daha önceden kaybedilmiş dişlerin oluşturduğu boşluklara ya da ciddi bir enfeksiyon yoksa hemen çekim sonrası diş yuvasına yerleştirilebilir.

Ameliyat Sonrası Normal Hayatıma Devam Edebilir miyim?

İmplant ameliyatı ayakta yürütülen bir operasyon olup ameliyat sonrası hasta ertesi gün günlük yaşantısına devam edebilir.

Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Etmem Gerekir?

Ameliyat sonrasında dikkat edilecek ilk husus işlem yapılan bölgeye belirli aralıklarla sık sık soğuk kompres uygulaması yapılmasıdır. Söz konusu uygulamanın amacı vücuttaki ödem ve şişliği engellemektir.

Operasyon sonrası hastanın soğuk tamponun yanı sıra sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durması gerekmektedir. Ayrıca özellikle operasyon sonrası ilk 10 gün sigara kullanılmaması önemlidir.

Hekiminiz tarafından size verilecek ilaçları düzenli kullanmanız iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Ayrıca bu dönemde ağız bakımının çok iyi olması gerekmektedir.

İmplant Üstünün Fırçalanması Diş Etine Zarar Verir mi?

Diş implantı yapılan bölgenin normal diş temizliği gibi fırçalanması gerekmektedir. Diş fırçası ve macunla yapılan ağız bakımı haricinde diş ipi ve arayüz fırçalarının kullanımı ile gargara kullanımı da daha faydalı olacaktır.

İmplantın Hastaya Sağladığı Yararlar Nelerdir?

Çene yapısında eksik diş bulunması yeme ve çiğneme bozukluklarına yol açmakta, kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir. İmplant ile doğal diş yapısına kavuşulmakta, çene içerisinde diğer dişlerin boş olan yerlere kayması önlenerek çiğneme sisteminin sağlığı korunmaktadır. Ayrıca diş eksikliğinden dolayı çenedeki devam eden kemik kaybının önüne geçilmektedir.

Diş İmplantı Herkese Uygulanabilir mi?

İmplant uygulamasının 18 yaş ve üzerindeki kişilere uygulanması tavsiye edilmektedir. İmplantın yerleştirilebileceği kalınlıkta, yükseklikte ve kalitede kemiği olan ve herkese ‘’sistemik sağlık durumu’’ değerlendirilerek implant yapılabilir. Özel sağlık  sorunları olan kişilere implant tedavisi uygulanmasına hekimler tarafından yapılan özel tetkikler sonrasında karar verilmektedir. İmplant yapılması riskli olan hastalar şu kişilerdir:

– İyileşmeyi etkileyen diyabet ve kronik kardiyovasküler hastalıklar

– Kemik gelişimi tamamlanmamış olan genç hastalar

– Hamileler

– Çok miktarda sigara kullanan kişiler

– Alkol ya da uyuşturucu madde bağımlıları

– Baş ve boyun bölgesine yüksek dozda radyoterapi uygulanmış kişiler

– Yüksek tansiyon, bağ dokusu hastalıkları, hemofili ve önemli bağışıklık sistemi yetersizlikleri gibi kronik hastalıkları olan kişiler

– Kortikosteroid ya da immun sistemi baskılayıcı ilaç kullanan bireyler

İmplantın Ömrü Ne Kadardır?

İmplant hekimin tecrübesi ve hastanın ağız sağlığına dikkat etmesi halinde çok uzun ömürlü tedaviler olup ömür boyu süren bir başarı oranına sahiptir.

Operasyon Sonrası Verilen Sertifikalar Ne İşe Yarar?

İmplant operasyonu sonrası hastalarımızın sertifika istemeleri implantın üretim menşei ve garanti süresinin belgelenmesi bakımından önemlidir.

Çene Bölgesinde Kemik Yetersiz Olursa Hangi İşlem Uygulanır?

İmplantlar, sabit ya da hareketli protezler yapmak amacı ile kemiğin yeterli ve uygun olduğu durumlarda basit bir operasyonla çene kemiğine yerleştirilirler. Eğer kemik miktarı ve yoğunluğu istenilen seviyede değilse diş implantı uygulamasından önce greftleme denilen kemik oluşturmaya yönelik işlemler yapılması gerekebilir.

Köprü Protezi mi Yoksa İmplant mı Daha Kullanışlıdır?

Klasik köprü protezi yapımında tek diş eksikliği veya birden fazla diş eksikliğinin olduğu durumlarda, boşluğun önündeki ve arkasındaki dişlerin kesilmesi, küçültülmesi ve madde kaybına neden olunması söz konusudur.

Fakat implant uygulaması yapıldığında herhangi bir dişin kesilmesine gerek kalmadan eksik dişin önce kökünü taklit eden implant yerleştirilmekte daha sonra ise implant üzerine protez diş yapılarak dişsizlik giderilmektedir.

Dolayısıyla implant uygulamasında hastanın doğal dişleri korunmaktadır.

Hareketli Protez Kullanan Hastalarda İmplant Tedavisinden Yararlanabilir mi?

Günümüzde tamamen dişsiz ağıza sahip hastalar bile yeterli kemikleri varsa doğrudan, yoksa kemik oluşturma işlemi sonrası yapılacak implantlar sayesinde hareketli protezlerden kurtulabilirler. 

Hemen Yüklemeli İmplantlar

Normal implant tedavilerinin tamamlanma süresinden çok daha kısa zaman içinde kullanılan implantlara “hemen yüklemeli” implant denilir. Bu teknikte kısaca dişin çekimini takiben hemen implantın yerleştirilerek tedavinin yapılmasıdır. Normal implant tedavisinde ölçü alınıp önce geçici dişler takılıp, yaklaşık üç ay sonra kalıcı dişler takılır. Hemen yüklemeli implantlarda ise hemen kullanmaya başlanılan kalıcı dişleriniz takılmaktadır.

Sinüs Lifting Nedir?

Kafatasında bulunan kafa ağırlığını azaltmak ve seslerin düzgün çıkmasını sağlamak gibi görevleri olan hava boşluklarına sinüs denilmektedir. Sinuslerin bir kısmı dişlerimizin yakınındaki bölgelerde yer almaktadır. Üst çene veya arka çene bölgesinde dişler kaybedildiğinde ve onların yerine protezler zamanında yapılmadığında, sinus duvarı ile kret tepesi adı verilen çene kemiği en üst noktası arasındaki mesafede kısalma meydana gelmektedir. Bu bölgeye implant yapılacak yeterli kemik olmadığından, azalan kemik oranında artış oluşturmak için sinus lifting uygulaması yapılmaktadır.

Sinus lifting işlemi, aşağı sarkmış olan sinus boşluklarının doldurulması sonucunda dişsiz bölgelere implant tedavisi uygulayabilmek için kullanılmaktadır. Bu işlem sayesinde kemik içine tam olarak yerleşmesi gereken implantın boyu ve genişliği için yeterli hacmin yaratılmasını sağlamaktadır.  

All On Four Nedir?

“All On Four” diş implantı tekniği, tam dişsiz hastalarda belirli açılarla yerleştirilen dört adet implant üzerine aynı gün diş protezinin sabitlenmesini sağlayan bir uygulamadır. Sinüs yükseltme ameliyatı, kemik ilavesi gibi herhangi bir ileri cerrahi işlem uygulanmadığından operasyon daha kolaydır. “All On Four” implant operasyonunda kullanılan implant sayısı daha azdır. Bundan dolayı da operasyonun maliyeti normal implant tedavisine nispeten daha düşüktür.

Diş implantı alanına yönelik bilgi edinmek için hemen arayın ► +90 216 328 29 13

Randevu almak için tıklayın ► https://www.dentalparklinik.com/online-randevu/

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR