Diş Teli Fırçası

Diş Teli Fırçası

Yazı İçeriği

Diş teli fırçası, diş teli tedavisi boyunca dişleri her yemekten hatta her atıştırmadan sonra fırçalamak zorunda bulunan hastalar için büyük önem taşımaktadır. Diş teli fırçası diş teline zarar vermeyi önlemek için özel bir biçimde tasarlandığından, sıradan diş fırçalarından farklıdır.

Diş Teli İçin Diş Fırçası

Diş teli kullanımı kişinin konforunu oldukça kısıtlamaktadır. Temizlemesi zor olan diş telleri için özel fırçalar kullanması önerilmektedir. Diş teli kullananlar için diş fırçası diş telinin zarar görmeden temizlenmesini sağlamakla birlikte, bundan kaynaklı oluşabilecek ağız yaralanmaları ve enfeksiyonların da önüne geçecektir.

Diş Teli Temizleme Fırçası

Diş teli temizleme fırçası kullanımı kadar temizlemesi de zahmetli olan diş tellerinin zarar görmeden temizlemesi ve bakımı için oldukça büyük önem teşkil etmektedir. Uzun yıllar diş teli kullanan bireyler diş teli temizliği konusunda daha pratik çözümler aramaktadırlar. Diş teli temizleme fırçası diş teli temizliğinde zamandan tasarruf sağlamaktadır. Uzman hekimler ortodonti tedavisini yürüttükleri hastalarına diş teli temizleme fırçalarını sıklıkla tavsiye etmektedirler.

Diş Teli Arayüz Fırçası

Diş teli arayüz fırçaları diş teli kullanan bireyler için ağız ve diş bakımını tamamlayıcı aparatlardan birisidir. Diş teli arayüz fırçası diş fırçalarının ulaşamadığı kısımlara temas ederek bu bölgelerin temizliğini ve bakterilerden arındırılmasını sağlamaktadır. Zaman zaman diş ipiyle dahi ulaşılamayan bu bölgelerde besin artıkları kalması diş çürümesine ve tedavinin sonuç vermemesine yol açabilmektedir. Bu nedenle tüm dişlerin temizlendiğinden emin olunması ve diş teli bakımının ihmal edilmemesi için diş teli arayüz fırçaları kullanılması tavsiye edilmektedir.

Diş Teli Arayüz Fırçası Nasıl Kullanılır?

Diş teli arayüz fırçası kullanılırken sert hareketlerden kaçınılmalıdır. Bu durum diş eti problemleri doğurabilir. Diş teli arayüz fırçası dişlerin arasına yerleştirilip burada doğru açıda hareket ettirilerek temizlik sağlar. Diş teli arayüz fırçası diş macunu ile kullanılmaz. Bu fırçaların çok farklı boyutları ve çeşitleri bulunmaktadır. Diş teli arayüz fırçası almayı düşünüyorsanız kendi çene ve diş yapınıza uygun fırçayı nasıl seçeceğinize dair hekiminizden bilgi alabilirsiniz.

Diş Teli Fırçası Fiyatları

Diş teli fırçası fiyatları oldukça değişkenlik göstermektedir. Diş teli fırçalarının fiyatları kaliteye göre farklılaşmakla beraber fırçanın markası, şarjlı olması gibi faktörler de belirleyici rol oynamaktadır. Genel olarak her bütçeye uygun diş teli fırçası bulunmakla birlikte diş teli takan bireylerin tellerin bakımı için en az orta kalite bir ürün tercih etmeleri tavsiye edilmektedir. Kalitesiz bir diş teli fırçası kullanmak sıradan bir diş fırçası kullanmaktan farksız olacaktır.

Diş Teli Kullananlar İçin Şarjlı Diş Fırçası

Diş teli kullanan bireyler için şarjlı diş fırçaları büyük avantaj sağlamaktadır. Şarjlı diş fırçaları hızlı çalıştığı için zamandan tasarruf sağlar. Normal diş fırçalarına veya diş teli fırçalarına oranla çok daha fazla hijyen sağlar. Normal diş fırçalarına göre diş plaklarını gidermede daha etkili olduğu bilinmektedir. Ayrıca şarjlı diş fırçaları sinir sıkışması, artrit, eklem kireçlenmesi, yangı ve ağrı gibi motor problemler yaşayan bireyler için birebirdir.

Bazı elektrikli diş fırçalarında başlıklar değiştirilebilmektedir. Bundan dolayı aynı cihaz ve farklı başlıklar kullanılarak tüm aile bireyleri bir tek üründen faydalanabilir. Basıncı ayarlama özelliği bulunan şarjlı diş fırçaları dişleri çok sert fırçalamaya engel olduğundan diş tellerinin ve diş etlerinin zarar görmesini engeller.

Diş fırçalarken yaşanan sorunlardan biri de dişleri yeterli sürede fırçalamaktır. Bazı şarjlı diş fırçalarında bulunan süre alarmı bu sorunu aşmanızı sağlar. Böylelikle dişlerinizi yeteri kadar fırçalamış olursunuz. Şarjlı diş fırçaları dönen başlıkları sayesinde ağız içinde hemen hemen her noktaya temas ettiğinden bakteri oluşumunun önlenmesine büyük katkı sağlamaktadır.

Şarjlı Diş Fırçası Diş Teline Zarar Verir Mi?

Şarjlı diş fırçalarının diş teline zarar verip vermediği konusu diş teli takıp maksimum hijyen elde etmek istedikleri için şarjlı diş fırçası tercih eden bireyler için merak konusudur. Şarjlı diş fırçalarının pek çoğunda fazla basınç uygulandığı takdirde uyarma özelliği vardır. Dolayısıyla şarjlı diş fırçaları cihazın sert kısımları braketlere dokundurulmadan kullanıldığı sürece diş telleri için zararlı değildir. Hatta tam aksi dönen başlıkları ve birbirinden farklı aparatları sayesinde normal diş fırçalarına göre daha çok yere ulaştığı için kullanımı oldukça yaygın ve tavsiye edilmektedir.

Diş Teli Fırçası Nasıl Olmalı?

Diş teli kullananlar dişlerini fırçalarken diş teline zarar vermemeye özen göstermelidirler. Bunun yolu diş temizliğini en iyi şekilde sağlayacak küçük başlıklı, yumuşak uçlu diş fırçaları kullanmaktır. Diş teli fırçası seçilirken fırçanın boyutuna dikkat edilmelidir. Diş teli fırçası mümkün olduğunca dişin tüm yüzeylerine ulaşabilecek boyutta olmalıdır.

Telefon Hattı
Ümraniye Santral

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Dudullu

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Esenevler

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Ümraniye Santral

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Dudullu

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Esenevler

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Yol Tarifi
Ümraniye Santral

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi
Dudullu

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi
Esenevler

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.