Diş Teli Mumu

Diş Teli Mumu

Yazı İçeriği

Diş teli mumu, diş teli tedavisinde ağız içinde ve dudaklarda oluşan yaraları önlemek için kullanılmaktadır. Diş telleri ağız içinde sürtünme veya ağız dokusuna baskı uygulama gibi nedenlerden dolayı bu dokulara zarar vermektedir. Bu durum kişinin acı çekmesine neden olur. Ağız içinde bir yara açıldığında diş telinin tekrar tekrar o yaraya dokunması yarayı büyütür. Diş teli mumları tel üzerine yapıştırılarak diş telinden kaynaklı oluşan yaralın iyileşme sürecine yardımcı olur.

Diş Teli Mumu Nedir?

Diş teli mumu diş teli tedavisinde ağızda yaralara neden olan braketlerin üzerini kaplayarak yaranın iyileşmesine süre tanıyan, bal mumu benzeri maddelerden imal edilen bir materyaldir. 

Diş Teli Mumu Nasıl Kullanılır?

Diş teli mumu tahrişe neden olan braketlerin üzerine küçük parçalar halinde yapıştırılarak kullanılır. Diş teli mumunun braketlerin üzerini tam kaplayacak şekilde yapıştırılmalıdır. Yapıştırma esnasında fazla sert davranmak brakete zarar verme ihtimali bulunduğundan dolayı önerilmemektedir.

Diş Teli Mumu Fiyat

Diş teli mumları çok pahalı olmamakla birlikte ithal ürünler oldukları için fiyatları zaman zaman farklılık göstermektedir. Uygun fiyatlılarını bulmak için alışveriş siteleri takip edilebilir.

Diş Teli Mumu Eczanelerde Satılır Mı?

Diş tellerinin yol açtığı yaraların iyileştirilmesi için kullanılan diş teli mumları eczanelerde satılmaktadır. Özellikle büyük eczanelerden rahatlıkla temin edebileceğiniz diş teli mumlarının nerelerde ya da bulunduğunuz şehirdeki hangi eczanelerde satıldığına dair doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Diş Teli Mumu Nerede Satılır?

Diş teli kullanan ve diş tellerinin ağızlarında açtıkları yükser adı verilen yaralardan yakınan hastalar için üretilen diş mumları eczanelerde, medikallerde ve bazı alışveriş mağazalarında satılmaktadır. Tüm bunların yanı sıra sağlık ürünleri satan marketler ve işletmelerde de diş teli mumu bulunabilmektedir.

Diş Teli Mumu Yerine Ne Kullanılır?

Diş teli kullanan hastaları bulundukları yerde diş teli mumu bulamadıklarında veya diş teli mumları bitip acil ihtiyaç duyduklarında diş teli mumu yerine kullanabilecekleri alternatifler aramaktadırlar. Eğer diş teli mumunuz bittiyse ve ağzınızda bulunan yaralar acı vermeye devam ediyorsa diş teli mumu yerine çok hafif bir şekilde nemlendirdiğiniz küçük pamuk parçaları kullanabilirsiniz. Hatta kulak pamuğunun ucundaki pamuklar bu işlem için oldukça uyundur.

Diş teli mumu yerine kullanılabilecek bir diğer alternatif de şeker içermeyen sakızdır. Şekersiz sakızlardan koparılan küçük parçalar diş tellerinin üzerine takılarak geçici de olsa yaraların daha fazla acı vermesine ya da büyümesine engel olunabilir.

Diş Teli Mumu İle Uyunur Mu?

Diş teli mumu diş tellerinin yarattığı tahrişi uyku esnasında da önleyebilmektedir. Uyurken diş teli mumu kullanmanın bir sakıncası bulunmamaktadır. Burada önemli olan tek faktör kullandığınız diş teli mumunun kalitesidir. Eğer diş teli mumu siz çıkarmadan çıkıyorsa uyku esnasında çıkabilir ve yutmanıza sebep olabilir. Yine uyku esnasında çıkan diş teli mumunun soluk borusuna kaçma ihtimali de söz konusudur.

Diş Teli Mumu İle Yemek Yenir Mi?

Diş teli mumu ile yemek yemek dişlere veya diş tellerine her hangi bir zarar vermez ancak yemek esnasında diş teli mumları çıkarak yutmaya sebebiyet verebilir. Diş teli mumu yutulduğunda her hangi bir sağlık sorunu oluşmaz.

Diş Teli Mumu Nasıl Takılır?

Öncelikle diş teli mumundan küçük parçalar koparın. Kopardığınız parçanın boyutunun braketin üzerini kaplaması yeterlidir. Daha küçük alınan parçalar braketi tamamen örtmeyeceği için işe yaramayacaktır. Çok büyük parçalar ise braketi kapatsa da yaralara temas edeceğinden yine acı çekmenize neden olacaktır.

Uygun miktarda kopardığınız diş teli mumunu ellerinizle yuvarlayarak yumuşatın. Ardından yaraya veya acıya neden olduğunu düşündüğünüz braket ya da braketlerin üzerine yapıştırın. Diş teli mumunu yapıştırırken kuru olmasına dikkat edin. Ağız içi salgısına temas eden diş mumu braketin üzerine yapışmayacaktır. Bu nedenle diş teli mumunu yapıştıracağınız braketin bulunduğu dişin üzerini peçete yardımıyla kurulayabilirsiniz. Birkaç kez ağzınızdan nefes alıp vermeniz de aynı işlevi görecektir.

Diş teli mumunu yapıştırırken fazla basınç uygulayıp brakete zarar vermemek de önemli noktalardan bir tanesidir. Ayrıca fazla basınç uygulamak braketin mumun seviyesini geçmesine neden olur. Bu durumda ise diş teli mumu anlamını yitirir.

Diş Teli Mumu Nasıl Çıkarılır?

Diş teli mumu herhangi bir zarar vermese de çıkıp, düşüp yutulma riskine karşın yemek yerken veya uyurken çıkarılabilir. Diş teli mumunu çıkarırken zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır. Diş teli mumu nazik bir biçimde brakete zarar vermeden çıkarılmalıdır.

Diş Teli Mumu Yutulursa Ne Olur?

Diş teli mumu zararsız parafin içeren maddelerden üretilir. Dolayısıyla yutulmasında bir sorun yoktur. Ancak yine de diş teli mumunun yutulma ihtimali bulunan yemek yeme, uyuma gibi durumlarda çıkarılması önerilmektedir.

Diş Teli Mumu Ne İşe Yarar?

Diş teli mumu ortodonti diş teli tedavisi gören hastaların çok iyi bildiği üzere diş telinin yol açtığı yaraların iyileştirilmesinde kullanılmaktadır. Diş teli mumu ağız içinde yaralanmaya veya tahrişe neden olan braketin üzerini kaplayarak braketin tekrar tekrar bu yaraya temas edip yaranın büyümesine, acı vermesine hatta iltihaplanmasına engel olur.

Diş Teli Mumu Ne Kadar Süre Takılır?

Diş teli mumunun kullanım süresi kişiden kişiye değişmektedir. Genellikle ağız içindeki yara iyileşene kadar düzenli periyotlarla değiştirilmesi koşuluyla takılması önerilmektedir.

Telefon Hattı
Ümraniye Santral

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Dudullu

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Esenevler

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Ümraniye Santral

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Dudullu

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Esenevler

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Yol Tarifi
Ümraniye Santral

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi
Dudullu

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi
Esenevler

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.