Diş Teli Tedavisi

Diş Teli Tedavisi

Yazı İçeriği

Diş teli tedavisi ortodonti alanında en çok sık kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Diş teli tedavisi ile hastanın diş dizilimindeki bozuklukların düzeltilmesi amaçlanır.

Diş teli tedavisine başlamadan önce hastanın genel ağız ve diş sağlığı taramasının yapılması ve gerekmesi halinde, çürük tedavisi ve diş çekimi yapılması önemlidir. Bu işlemlerin ardından hastaya en uygun diş teli tedavisi en uygun zamanda yapılmalıdır. Diş teli tedavisinde dişlerin üzerine braketler yerleştirilir ve bu braketler lastiklerin yardımıyla sabitlenir.

Diş teli tedavisinde kullanılan braketlerin farklı çeşitleri vardır. Hasta ve hekim birlikte hastanın ihtiyaçlarına en uygun çeşidi seçmelidir. Diş teli tedavisinin süresi ve maliyeti her hasta için farklı olabilmektedir. Hastalar bu konularda en net ve doğru bilgiye hekimleri aracılığıyla ulaşacaktır.

Ortodonti Diş Teli Tedavisi

Ortodonti diş teli tedavisi hem diş dizilimindeki bozuklukluları düzeltmek hem de ileride çenede oluşabilecek şekil problemlerini önlemek için uygulanır. Diş teli tedavisi süreci, hastanın genel ağız ve diş sağlığının muayenesi ile başlar ve dişlerin istenilen şekle gelmesinin ardından sona erer. Diş teli tedavisinin herhangi bir yaş sınırı yoktur. Önemli olan hekim ve hastanın birlikte hasta için en uygun zamanı belirlemesidir.

Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş teli tedavisi süreci her hasta için farklı seyredebilir. Bu nedenle diş teli tedavisinin süresi ile ilgili net bir bilgi vermek mümkün değildir. Bununla birlikte, diş teli tedavisi genellikle 18 ay ile 24 ay arasında sürmektedir. Hastaların kendi diş teli tedavilerinin ne kadar süreceği ile ilgili bilgiyi kendi hekimlerinden almaları daha sağlıklı olacaktır.

Diş Teli Tedavisi Fiyatları?

Diş teli tedavisinin fiyatları birçok farklı faktör göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Bu faktörlerden bazıları hastanın ihtiyaçları, tedavinin süresi, tedaviyi uygulayacak doktor ve kliniktir.  Bu faktörler her hasta için farklı olacağından, diş teli tedavisinin maliyeti ile ilgili genel geçer bir cevap vermek mümkün değildir. İlgilenen kişiler hastaneleri, ağız ve diş sağlığı merkezlerini veya diş hekimi klinikleri ile iletişime geçerek bu konuda bilgi almayı deneyebilirler.

Diş Teli Lastik Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş teli tedavisinden lastiklerin yardımıyla dişlerin istenilen yönde hareket etmesi sağlanır. Lastiklerin ne süreyle ve şekilde kullanılması gerektiğine hekimler karar verir. Hastalar lastik tedavisinde kendi üstlerine düşeni hekimlerin tavsiyeleri doğrultusunda yerine getirmelidir. Bu diş teli tedavisinin verimli olmasını sağlayacağı gibi aynı zamandan tedaviden alınan sonucun da uzun süreli olmasını sağlayacaktır.

Diş Teli Tedavisi Aşamaları

Diş teli tedavisinin ilk aşaması hastanın genel diş ve ağız sağlığının ortodonti alanında uzman bir hekim tarafından incelenmesidir. Bu aşamada hekim gerekli görmesi halinde hastaya çürük tedavisi uygular veya diş çekimine yönlendirir. Daha sonra hastanın ağzına elips şeklinde bir tel yerleştirilir. Her bir dişin üzerine braketler yerleştirilir ve bu braketler lastikler yardımıyla sabitlenir. Dişler istenilen şekle geldikten sonra braketler çıkartılır ve pekiştirme aşamasını olarak bilinen son aşamaya geçilir.

Diş Teli Çıktıktan Sonra Pekiştirme Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş teli tedavisiyle dişler istenilen şekle ve konuma getirildikten sonra dişlerin üzerindeki braketler çıkartılır. Ancak, bu aşamada dişlerin ilerleyen dönemde de istenilen konumda kalması için pekiştirme tedavisi uygulanması önemlidir. Bunun için hastalar önce her gün 24 saat boyunca daha sonra yalnızca geceleri olacak şekilde şeffaf bir plak kullanmaya başlar. Pekiştirme tedavisinin süresine hekimler hastanın durumunu değerlendirerek karar verirler. Hastaların hekimlerin yönlendirmelerini uygulamaları tedavinin etkilerinin uzun ömürlü olması açısından çok önemlidir.

Ayrık Diş Tel Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tedavi süresi hastanın çene kemiğinin esnekliği de dahil olmak üzere birçok farklı faktöre göre değişiklik gösterebildiğinden bu konuda net bir bilgi vermek mümkün değildir.

Çekimli Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tedavi süreleri hakkında tüm hastalar için geçerli olacak bir bilgi vermek mümkün değildir. Tedavi süreleri hekimler tarafından belirlenir. Bu konuda en net bilgi ilgili diş hekiminden alınabilecektir.

Diş Teli Tedavisi Yarım Bırakılırsa Ne Olur?

Hastaların diş teli tedavisinden başarılı sonuç almaları için tedavinin doğru zamanda uygulaması kadar gerekli süre boyunca uygulanması da oldukça önemlidir. Zira diş teli tedavisi, tüm dişler istenilen konuma gelmeden önce bırakıldığı takdirde tedavi amacına ulaşmamış olacaktır. Bu nedenle, hastaların diş teli tedavisine hekimlerinin yönlendirmeleri dahilinde tedavi tamamlanana kadar devam etmeleri önerilir.

Gömülü Köpek Dişi Tel Tedavisi

Gömülü köpek dişi çıkması gereken bir dişin ağızda doğru yerde çıkamaması sebebiyle gömülü kalması durumunu ifade eder. Bu durumda hasta ağrı da dahil olmak üzere birçok olumsuzlukla karşılaşabilir. Hekimler gömülü köpek dişinin tedavisi için erken teşhisin önemini vurgulamaktadır. Köpek dişinin gömülü olduğu tespit edildikten sonra ağızda dişin sürdürebilmesi için yer açılması gerekmektedir. Bu aşamada diş teli tedavisi ile ağızda uygun boşluk yaratılır ve dişin sağlıkla çıkması sağlanır.

Tavşan Diş Tel Tedavisi

Diş teli tedaviyle tavşan diş olarak tabir edilen olması gerekenden ilerde olan dişlerin yerlerine alınması mümkündür. Bunun için ortodonti alanında uzman bir hekime muayene olunması gerekir. Hekim ön dişleri olmaları gereken yere konumlandırabilmek için diş teli tedavisinin yanı sıra diş çekimi gerektiğine karar verebilir.

Diş Arası Boşluk Tel Tedavisi

Diş teli tedavisi diş dizilimindeki bozuklukların giderilmesinde etkilidir. Dişlerin arasındaki boşlukların kapatılması için diş teli tedavisi uygulanır. Dişlere yerleştirilen braketlerle dişler arasındaki boşluk kapatılır ve diş dizilimi düzeltilir.

Eksik Diş Tel Tedavisi

Diğer diş dizilimi problemlerinde olduğu gibi diş eksikliğinde tel tedavisi oldukça etkili olmaktadır. Eksik diş, ağızdaki dişler arasında boşluklara veya başka şekil bozukluklarına yol açabilir. Diş teli tedavisiyle dişler istenilen konuma getirilir ve eksik dişten kaynaklanan dizilim bozukluğu ortadan kaldırılır. Tedavi için Küçükyalı dişçi ya da Örnek Mahallesi dişçi hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Telefon Hattı
Ümraniye Santral

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Dudullu

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Esenevler

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Ümraniye Santral

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Dudullu

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Esenevler

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Yol Tarifi
Ümraniye Santral

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi
Dudullu

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi
Esenevler

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.