Ana sayfa » Hizmetlerimiz » Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği

by Dentalpark
Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği Nedir?

Estetik diş hekimliği; diş ve diş etleri üzerine yapılan çeşitli işlemler ile kişilerin sağlıklı, estetik görünüme kavuşmasını ve kaybedilmiş fonksiyonların iyileştirilmesini sağlayan tedavilere denilmektedir.

Estetik dolgu ise hastanın orijinal diş rengine göre ayarlanan ve bu sebeple görsel olarak doğal diş minesinden ayırt edilemeyen dolgulara verilen isimdir. Bu dolgular şekil ve renk olarak doğal diş formunda olacak şekilde tasarlanır.

Dolgu rengi kişinin diş rengiyle birebir uyumlu olmakta, dolgu sınırları ayırt edilememekte ve belli olmamaktadır. Böylece dışarıdan bakıldığında dişe dolgu yapıldığının çıplak gözle anlaşılmaması mümkün olmamaktadır.

Estetik Diş Hekimliğinde Hangi Uygulamalar Bulunmaktadır?

Estetik diş hekimliği ile ön ve arkadaki tüm dişler olmak üzere diş çürükleri, aşınmış dişler, renklenmiş dişler, aralıklı dişler, kırık dişler, şekil, doku ve form bozukluğu olan dişler tedavi edilir. Bu tedavilerde kullanılan uygulamalar şunlardır:

– Kompozit  Beyaz Dolgular (Bonding),

– Porselen Dolgular (Inlay-Onlay),

– Fiber Uygulamalar

– Beyazlatma Yöntemleri

– Lazer Teknolojisi

– Lamina Uygulamaları

Estetik Dolgu Nasıl Oluşturulur?

Günümüzde koyu renkli dolgu malzemelerinin yerine dişlerle aynı renge sahip kompozit dolgular tercih edilmektedir.  Estetik dolgu malzemesi olarak kullanılan kompozit reçine, içerisinde silikon dioksit içeren plastik karışımlardan oluşmaktadır. Kompozit dolgular, hamur kıvamında iken dişlere doldurulur ve halojen ya da LED ışıkla ışınlanmak suretiyle sertleştirilir. Bunlar basınç ve aşınmaya son derece dayanıklıdır.

Estetik dolgular tek seansta tamamlanabilmektedir. Bu açıdan pratik, sağlam ve doğal görünümlüdür. Estetik dolgu uygulaması sırasında yapılan işlemler şunlardır:

– İlk olarak bölgesel anestezi ile dolgu yapılacak bölge uyuşturulur.

– Çürük diş dokusu temizlenir.

– Kompozit dolgu yapılacak bölgeye bağlanma seviyesini artırmak için yüzey genişletme işlemi yapılır.

– Daha sonra dolgu amacıyla açılan kavitenin tabanına ağrıyı azaltmak için gerekli dental malzemeler yerleştirilir.

– Dişe asidik bir madde sürülerek diş minesindeki yüzey pürüzlü hale getirilir.

– Diş yüzeyine dişle dolgu malzemesinin bağlanmasını sağlayan bonding adı verilen bir uygulama yapılır.

– Kompozit dolgu malzemesi mevcut dişlere uygun kıvam ve renkte hazırlanır ve ince katmanlar halinde açılan boşluğa yerleştirilip lazer ışınla sertleşmesi sağlanır.

– Son olarak dişteki fazlalıklar ve varsa yükseklik düzeltilip törpü aletiyle pürüzsüz hale getirilir ve dişler cilalanarak işlem tamamlanır.

Estetik Dolgu Bonding Ağrılı Mıdır?

Bonding uygulamalarında işlemler genellikle lokal anestezi ile yapılmasına rağmen bazı durumlarda lokal anestezi uygulamasına ihtiyaç duyulmaz.

Estetik Dolguların Avantajları Nelerdir? 

Estetik dolguların uygulama sırasındaki en önemli avantajı pratik ve hızlı bir şekilde yapılabilmesidir.

Tedaviden kısa süre sonra elde edilen diş, hastalar tarafından hemen kullanılabilmektedir.

Beyaz dolgu; aynı seansta çok sayıda dişe uygulanabilmekte ve tedavi tek seansta tamamlanabilmektedir.

Ayrıca kompozitin rengi kişinin doğal diş rengine göre ayarlanabildiğinden son derece estetik bir görünüm sunar.

Dişle kimyasal bağla bağlandığından son derece dayanıklıdır ve amalgam dolgularda görülen bağlantı yerlerinden çürüme olasılığı daha düşüktür.

Estetik Dolgunun Dezavantajları Var Mıdır? 

Estetik dolgular dişleri boyama özelliği olan çay, kahve, kola, sigara gibi maddelerin kullanımı sonucu renk değişikliğine ve lekelenmeye uğrayabilmektedir.

Kompozit dolgu tedavisinden sonra dişlerde hassasiyet gelişebilir. Bu durum genellikle kısa süreli olsa da bazı vakalarda uzun süre geçmeyen hassasiyet yaratabilmektedir.

Kompozit dolgular son derece sağlam olmasına rağmen halen daha doğal diş minesinin dayanıklılığında değillerdir.

Çok fazla doku kaybına uğramış, kanal tedavisi görmüş dişlerde kompozit dolgular yetersiz kalmakta porselen, zirkonyum gibi maddelerden kaplama yapılması gerekebilmektedir.

Estetik Dolgunun Ömrü Ne Kadardır? 

Kompozit dolgular doğru kullanıldığı sürece uzun yıllar sağlam kalmaktadır. Son teknolojiye uygun olarak hazırlanmasına karşın halen doğal dişler kadar sağlam yapıda değildir. Yine de estetik dolgular, 8-10 sene ya da daha fazla sürelerle kullanılabilmektedir.

Ağız temizliğinin sağlanamaması, kompozitler aşındıran sert yiyecekler ve sigara, çay, kahve gibi renk verici tüm yiyecek ve içeceklerin kullanılması kompozitlerin renk ve şeklinde bozulmalara yol açarak kullanım ömürlerini azaltır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR