Ana sayfa » Hizmetlerimiz » Genel Anestezi ile Diş Tedavisi

Genel Anestezi ile Diş Tedavisi

by Dentalpark
Genel Anestezi ile Diş Tedavisi

Genel Anestezi Nedir?

Diş hekimliği uygulamaları genellikle dişlerin bölgesel anestezi ile uyuşturması ile yapılmaktadır. Ancak korku ve endişe nedeniyle bazen bu yeterli olmamakta hastaya genel anestezi yapılması gerekebilmektedir.

Genel anestezi, ameliyat veya bir cerrahi operasyon öncesinde beynin acıyı hissetmemesi için, vücudun belli bir kesiminde veya tamamında duyuların geçici bir süre ile yok edilmesidir. Anestezide genel anlamda belli bir süre ile sinir sistemi baskılanarak, acının beyin tarafından hissedilmemesi sağlanır. Genel anestezi geçici bilinç kaybına yol açarak hastanın yapılan işlemlerle ilgili farkındalığını ve ağrı duymasını önler. Kaslarda gevşeme yaptığı için de hekim tarafından yapılan müdahaleyi kolaylaştırır.

Genel anestezinin mutlaka bir uzman anestezist tarafından uygulanması ve hastanın monitörle takip edilmesi gereklidir. Bu aşamada hastanın bilinci yerinde değildir, hiçbir acı, his hissedip yaşananları hatırlamaz. Genel anestezi yapılmasının gerektiği durumlarda anlaşmalı hastanelerde bu operasyonlar gerçekleştirilmektedir.

Genel Anestezi Kimlere Uygulanabilir?

Genel anestezi; çocuk, yetişkin, sağlıklı veya engelli tüm hasta gruplarına uygulanabilir. Ayrıca;

– Diş hekimi korkusu, iğne fobisi ileri derecede olan hastalara

– Uzun süreli işlemleri tek seansta bitirmek isteyen hastalara

– Mide bulantısı, kusma ve öğürme refleksi sebebiyle diş tedavilerini yaptıramayan hastalara

genel anestezi önerilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR