Pedodonti Nedir?

Pedodonti Nedir?

Yazı İçeriği

Pedodonti nedir? Çocuk diş hekimi arayışlarında özellikle pedodonti ne işe yarar? sorusu sıklıkla sorulmaktadır.

Pedodonti Nedir?

Pedodonti, diş hekimliği ana bilim dallarından biridir ve çocuk diş hekimliği olarak bilinmektedir.

Pedodonti bebeklerde ve çocuklarda 0-13 yaş aralığı ağız ve diş sağlığı üzerine çalışan, uzmanlık alanı gerektiren bir branştır. Daimi dişler tamamlanıncaya kadar ki süreçte, bebeklerde ve çocuklarda oluşan diş hastalıkları ile ilgilenmekte ve tedavi emektedir.

Belli bir yaş grubu bazlı çalışılmakta olan, alanında uzmanlık gerektiren bu bölümde süt ve daimi dişlerin sağlıklı korunması hedeflenmektedir. Dişlerde, çene ve yüz bölgelerinde meydana gelen anormal durumları saptayarak tedavi etmektedir. Düzenli bir şekilde yapılan kontroller sayesinde uzman hekim, olası bir anormal durumda erken müdahale imkanı bulmaktadır. Süreci çok iyi takip eden uzman, süreç içerinde aileye ve hastaya ağız ve diş bakımının nasıl yapılacağı hakkında bilgi vermektedir. Sağlıklı yaşam ve beslenme standartları açısından önemli olan ağız ve diş sağlığı, bebek ve çocuklar için oldukça mühimdir ve üzerinde dikkatle durulması gereken hassas konulardan biridir. Pedodonti nedir sorusu tam da bu alana yöneliktir.

Pedodonti Ne Demek?

Pedodonti, çocuk diş hekimliği olarak bebekleri ve çocukları ağız, diş çene yapısı olarak takip ederek hastalıkları tedavi etmekte ve koruyucu önlemler almaktadır. Diş hekimliğinde görülen bütün uygulamaları ve tedavi yöntemlerini gerekli durumlarda, çocuklar üzerinde uygulayabilmektedir. Onların diş, çene ve yüz gelişimini takip etmekte ve gerekli durumlarda tedavi ederek sağlığına kavuşma imkanı sunmaktadır.

Çocuklarda ve bebeklerde daimi dişler tamamlanıncaya kadar ki süreçte süt ve daimi dişlerin hastalıkları ve tedavileriyle ilgilenmektedir. Çene ve yüz yapısını aynı zamanda dişlerin işlevini sağlıklı bir şekilde devam ettirmesini amaçlamaktadır. Fiziksel travma sonucu meydana gelen diş kırıklığı ya da diş kaybı veya çürük gibi sebeplerden kaynaklı dişlerde oluşan sorunları tedavi etmektedir. Aynı zamanda çocuk çenelerinde farklı sebeplerden dolayı meydana gelen sorunları da saptayarak tedavi etmektedir. Pedodonti nedir tanımı tam da buna yöneliktir.

Çocuk diş hekimi konusuyla birlikte pedodonti neye bakar sorusu da merak edilen bir durumdur. Herhangi bir sebepten dolayı bebeklerde ya da çocuklarda meydana gelen diş, çene ve yüz ile ilgili oluşan sorunların analizini yaparak tedavi etmektedir. Daimi dişler tamamlanıncaya kadar ki süreci takip ederek diş kaybını en aza indirerek, dişlerin sağlıklı bir şekilde korunmasını hedeflemektedir.

Bebeklik dönemi ve çocukluk dönemi gelişme ve büyüme, yetişkin döneme göre daha hızlı olmaktadır. Çocuklarda bu yaşlarda genellikle en çok diş ağrıları ve diş çürükleri meydana gelmektedir. Yanlış beslenme ya da ağız ve diş sağlığına yeteri kadar önem verilmemesinden kaynaklı çocuklarda diş hastalıkları oluşabilmektedir. Hatta ileri boyutlara taşınan rahatsızlıklar sonucu çocuk diş kayıpları yaşanmaktadır.

Çeşitli sebeplerden dolayı çocuklarda meydana gelen diş ve çene rahatsızlıklarına müdahale edilmediği zaman kalıcı hasarlar oluşabilmektedir. Çocuğu psikolojik ve fiziksel boyutlarda etkileyen bu rahatsızlıklar çocuklarda sosyalleşme sürecini de olumsuz etkilemektedir. Kendini iyi ifade etmekte zorluk yaşamakta ya da arkadaşları tarafından alay konusu olabilmektedir. Bu da çocuğun kendisini kötü hissetmesine ve psikolojik problemler yaşamasına neden olabilmektedir.

Pedodonti, çocuk diş alanında uzman olarak çocuğun çok boyutlu gelişim aşamalarını dikkate alarak tedaviyi gerçekleştirmektedir. Hem fizyolojik hem psikolojik açıdan çocuklara yaklaşmasını bilen uzman hekimler tarafından tedavi uygulanmaktadır. Henüz bebeklik dönemi yapılan diş, çene ve yüz analizleri ve düzenli takip ile gelecekte oluşabilecek diş ve çene hastalıklarına erken müdahale imkanı bulunmaktadır. Pedodonti nedir sorusu aynı zamanda bu konuyu da kapsamaktadır.

Aile, hasta ve uzman hekim işbirliği ile sorunlar çözülmekte ve tedavilere olumlu erken yanıtlar verilmektedir. Diş ve çene yapısı açısından sağlığına kavuşan çocuklar geleceğe; dişle ilgili olumsuzluklardan kurtularak, pozitif düşünceyle ve sağlıklı bir şekilde adım atacaktır. Pedodonti nedir konusuyla birlikte pedodontist kavramı da öne çıkmaktadır.

Pedodontist Kime Denir?

Pedodontist, ağız ve diş sağlığı açısından çocuklarda en kapsamlı bilgiye sahip olan alanında uzman kişilerdir. Gerekli analizleri yaptıktan sonra hastalığa teşhis koyarak, tedavi yöntemlerini belirlemekte ve süreci hastaya ve aileye anlatarak onları süreç hakkında bilgilendirmektedir. Pedodonti alanında uzman hekimin amacı, sürecin başarılı bir şekilde tamamlanmasını sağlamaktır. Belirli bir yaş grubuna hitap eden çocuk diş hekimleri, bebek ve çocuk psikolojisinden anlayarak onlara tedavi yöntemlerini eğlenceli hale getirerek uygulamaya çalışmaktadır. Böylelikle çocuklardaki diş hekimi korkusunun oluşmasını engellemektedir.

Pedodonti alanında uzman olan ve pedodonti nedir sorusuna yeterince hakim olan pedodontistler, çocukların gelişim aşamasındaki diş ve çene yapılarını takip ederek, diş çürüklüğünün ve çarpık diş oluşumunu müdahale ederek önlemektedir. Belli bir yaş grubuyla çalışan uzmanlar, aynı zamanda estetikliğe de önem vermekte ve gerekli gördüğü zamanlarda diş hekimliğinde uygulanan bütün yöntemleri uygulayabilecek donanıma sahiptirler. Süreci çok iyi takip etmelerinin yanı sıra çocuklarda ağız ve diş bakımı hakkında çocukları ve aileleri bilgiler eşliğinde bilinçlendirmektedir. Aile ve hasta açısından uyumlu bir tedavi sürecini de organize etmektedir. Çocukların geleceğe daha sağlıklı adımlarla ilerlemesi ve onların sağlıklı yetişkin bir birey olması için tüm imkanlarını kullanmaktadırlar.


 

Pedodonti nedir? sorusuyla ilgili daha fazla bilgi edinin!

Hemen arayın ► +90 216 328 29 13

Veya randevu alın ► Online Diş Randevusu

Telefon Hattı
Ümraniye Santral

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Dudullu

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Esenevler

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Ümraniye Santral

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Dudullu

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Esenevler

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Yol Tarifi
Ümraniye Santral

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi
Dudullu

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi
Esenevler

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.