Protetik Diş Tedavisi Nedir?

Protetik Diş Tedavisi Nedir?

Yazı İçeriği

Protetik diş tedavisi nedir sorusuna; diş tedavisinde geç kalan hastalara uygulanan diş tedavi yöntemi cevabı verilebilir. 

Ağız ve diş sağlığı, tüm vücudun sağlıklı olma halini yakından etkilediğinden öncelikle düzenli olarak en az yılda iki kez düzenli diş hekimliği kontrolüne gidilmelidir. Zira belirti göstermeden sinsice büyüyen diş hastalıklarının tedavisi daha zor ve daha uzun olmakla birlikte aynı zamanda tüm vücut sağlığını da olumsuz etkileyebilmektedir. Bu sebeple İstanbul diş hastanesi bünyesinde uzman dişçi tarafından yapılan düzenli muayenelerin önemi oldukça büyüktür. 

Tedavisi gecikmiş ve maalesef ki diş kaybı ile sonuçlanmış olan hastalara uygulanan diş tedavisi yöntemine “Protetik diş tedavisi” tanımlaması yapılır. Protetik diş tedavisinin asıl amacı yaşanan diş kayıpları sonrasında diş boşluklarını doldurmak ve böylece ağız bütünlüğünü sağlamaktır. 

Protetik diş tedavisi sayesinde diş kayıpları sonucunda oluşan diş boşlukları doldurulur ve bu sayede diş kayıplarına rağmen dişlerin estetik görünümünü maksimum seviyeye çıkarılır. Bu tedavi yöntemi aynı zamanda diş kaybına bağlı bozulan çiğneme ve konuşma fonksiyonlarının da düzeltilmesinde son derece etkilidir. 

Protetik Diş Tedavisi Nedir: Protetik Diş Nedir?

Protetik diş ya da diğer bilinen adıyla protez diş tedavisi, periodontoloji yani diş eti hastalıkları veya çürük diş gibi nedenler sonucunda kaybedilmiş dişlerin boşluklarını doldurmak için kullanılan yapay diş tedavisidir. Tedavisine geç kalınmış diş ve diş eti çekilmesi sonucunda diş kaybı yaşandığında diş hekimleri genellikle diş kliniği ortamında protetik diş tedavisi uygulamayı tercih etmektedir. 

Fark diş problemleri sonucunda ağız içinde meydana gelen diş kayıpları sonrasında oluşan boşluklar dişlerin estetik görünümünü gölgelerken diğer yandan bireyin çiğneme ve konuşma fonksiyonlarını da olumsuz olarak etkiler. Bu noktada protetik diş adı verilen yapay dişler, diş kaybına bağlı oluşan olumsuzlukları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. 

Protetik Diş Tedavisi Nedir: Protetik Diş Tedavisi Ne Demek?

Protez diş tedavisi ya da protetik diş tedavisi, diş kaybı sonucunda oluşan boşlukların doldurulmasını hedefler. Tedavinin en temel amacı; diş boşluklarını doldurmak ve diş kaybı sonrasında hastanın kaybettiği konuşma ve çiğneme fonksiyonlarını geri kazandırmaktır. Diş eti hastalıkları ve çürüme gibi tedavisine geç kalınmış ve alınmak zorunda kalınan diş kayıplarında diş hekimleri tarafından diş polikliniği bünyesinde yaygın olarak uygulanan bir tedavi yöntemidir. 

Protetik diş tedavisi sırasında diş boşluklarına uygulanan yapay ya da implant dişler, çene kemiğine sabitlenerek uygulanır. Bu sayede tedavi sonrasında ağız içinde doğal ve estetik bir görünüm yakalanır. Ayrıca her bireyin ağız yapısı ve diş ölçüleri farklı olduğundan protetik dişler özel ölçüler ile her hastaya özel olarak uygulanır. 

Protetik Diş Tedavisi Nedir: Protetik Diş Tedavisi Ne Yapar?

Protetik Diş Tedavisi Nedir: Protetik diş tedavisi, diş kayıpları sonrasında dişlerin estetik görünümünü bozacak şekilde oluşmuş olan diş boşluklarının giderilmesi için yapay diş uygulaması yapar. Her hastanın ağız ve diş yapısı farklı olduğundan tedavi başlangıcında hastanın ağız ölçüleri alınır ve protetik dişler laboratuvar ortamında hastaya özel hazırlanır. Böylece dişlerin daha estetik, konuşma ve çiğneme fonksiyonlarının daha sağlıklı olmasını amaçlar. 

Protetik Diş Tedavisi Nedir: Protetik Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Protetik yani protez diş tedavisi, diş kaybı yaşamış olan dişsiz hastalara uygulanan bir tedavi yöntemidir. Söz konusu diş tedavisi, alanında uzman diş hekimleri tarafından yapılmaktadır. Cerrahi bir işlem olan protetik diş tedavisi öncesinde hastanın ağız ölçüleri alınır ve özel ölçüler doğrultusunda laboratuvar ortamında protetik diş üretilir. 

Diş üretimi tamamlandıktan sonra işlem öncesinde istisnai durumlar yok ise hastaya lokal anestezi uygulanarak hastanın işlem sırasında herhangi bir acı hissetmesi engellenir. Sonrasında bilgisayarda hazırlanarak laboratuvar ortamında üretilmiş olan protetik dişler, en doğru ve uygun şekilde uzman diş hekimi tarafından diş boşluklarına yerleştirilir. Yerleştirme sırasında uç noktalar eklenerek yapay dişlerin diğer ana dişlerle bir bütün haline gelmesi sağlanır. Ancak bu aşamada gerekli duyulduğu takdirde diş hekimi, köprü gibi yöntemler de uygulayabilmektedir. 

Protetik Diş Tedavisi Nedir: Protetik Diş Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Protetik diş tedavisi bir süreçtir ve bu sürecin ne kadar süreceği hem tedaviyi uygulayacak hekime hem de tedavinin uygulanacak kliniğe göre değişkenlik gösterebilir. Öncelikle hastanın ölçüleri alınır ve laboratuvarda protetik dişlerin üretimi gerçekleştirilir. 

Protetik dişler hazır olduktan sonra lokal anestezi altında hastaya protetik diş uygulaması yapılır. Bu süreç hekime ve diş kliniğine göre değişmekle birlikte aynı zamanda protetik diş sayısına göre de değişebilir. Genel bir ortalama vermek gerekirse; bu süre 7 ila 10 gün arasında tamamlanmaktadır. 

Protetik Diş Tedavisi Nedir: Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Nedir?

Protetik diş tedavisi uzmanı, adından da anlaşılabileceği gibi diş kliniklerinde ya da diş hastanelerinde protetik diş tedavisi uygulamalarını yapan uzman kişidir. Protetik diş tedavisine yönelik detaylı muayene, teşhis, diş ölçüsü alma ve protez diş uygulaması gibi tüm süreçler “Prostodontist” adı verilen protetik diş tedavisi uzmanı tarafından yürütülür. 

Protetik diş tedavisi, her diş hekiminin uygulayabileceği bir tedavi yöntemi olmamakla birlikte ayrıca bir uzmanlık gerektiren alandır. Bu uzmanlık ise prostodontist adı verilen uzmanlarda mevcuttur. 

Telefon Hattı
Ümraniye Santral

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Dudullu

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Esenevler

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Ümraniye Santral

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Dudullu

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Esenevler

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Yol Tarifi
Ümraniye Santral

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi
Dudullu

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi
Esenevler

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.