Vidalı Diş

Vidalı Diş

Yazı İçeriği

Vidalı diş, diş implantına verilen adlardan biridir. Eksik olan dişin yerine yerleştirilen suni diş kökleridir. Operasyon titanyum vidaların çene kemiğine yerleştirilmesiyle gerçekleşir. Bu sayede eksik olan dişlerin yerine protez diş yerleştirilmesi mümkün olur. Fiyatlar birçok koşula göre farklılık göstermektedir, en güncel vidalı diş fiyatları için Dental Park diş polikliniklerinden bilgi alabilirsiniz.

Vidalı diş dolgusu, damak diş, ve yapımıyla ilgili birçok videoya internetten ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu işlemin devlet hastanelerinde yapılıp yapılmadığına da bu yazıda cevap bulabilirsiniz. 

Vidalı Diş Fiyatları?

İmplant diş yaptıracak kişilerin en çok merak ettiği şeylerden bazıları vidalı diş maliyeti, dolgusu fiyatları, kaplama fiyatları, tane fiyatı, yaptırma fiyatları ne kadar, tek diş fiyatları, çeşitleri ve yapımıdır. İmplant fiyatları operasyonu yapan hekime, hizmeti veren kuruma, hastanın ihtiyaç duyduğu vidalı diş sayısına ve türüne göre farklılık göstermektedir. Yerli vidalı dişler ithal olanlara kıyasla daha ucuz olabilmektedir.

Vidalı Diş Nasıl Yapılır?

Vidalı diş nasıl olur sorusuna cevap vermek gerekirse, eksik olan dişlerin olduğu bölgedeki çene kemiğine vidaların yerleştirilmesidir. Daha sonrasında bu vidaların üstüne protez diş yerleştirilir. Sonuç olarak bu vidalı diş, diş kökü görevi görür. Hastanın ihtiyacına göre tek bir adet veya diş takımı olarak takılabilir. Vidalı dişler ve dolgusu ile ilgili yapımı, yapılış aşamaları internet üzerinde resimli, görsel, makale veya video olarak bulabilirsiniz.

Vidalı Diş Nasıl Takılır?

Vidalı diş taktırması gerekenlerin mutlaka bu alanda uzman hekimlerin bulunduğu bir diş hastanesinde taktırması gerekmektedir. Vidalı diş takılabilmesi için önce hastanın kaç tane dişe ihtiyaç duyduğu ve hangi türde gerektiği tespit edilir. Sonrasında hastaya uygun vidalı dişler üretilir ve çene kemiğine takılır. Takıldıktan sonra ise vidalı dişin kemik ile kaynaması beklenir.

Dental Park Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniklerinin dişçi, diş doktoru ve diş hekimleri impilant diş operasyonlarını İstanbul Ümraniye Santral, Dudullu, Esenevler’de bulunan ağız ve diş sağlığı merkezlerinde gerçekleştirmektedir.

Vidalı Kaplama Diş

Vidalı kaplama diş, yerleştirilen implantın üzerinin kaplama ile doldurulması ile yapılır. Eğer eksik olan tek diş varsa, bir tane kaplama yapılması boşluğu kapatmak için yeterli olacaktır. Ancak, 3 ya da 4 dişin eksik olduğu durumlarda iki tane implantın üzerine 3 ya da 4 tane kaplama yapılarak boşluğun kapatılması mümkündür. Birden fazla diş eksikliği durumunda vidalı kaplama diş yöntemi etkili olabilmektedir.

Devlet Hastanesinde Vidalı Diş Yapılıyor mu?

Vidalı diş tedavisi bir süredir hem özel diş polikliniklerinde hem de devlet hastanelerinde yapılmaktadır. Hastalar tedavi için devlet üniversitelerine bağlı hastane ve diş hekimliği fakültelerine gidebilirler.

Vidalı Diş Zararları

Vidalı dişin zararları ile ilgili yapılan haberlerin çoğu yanlış materyal kullanımı ya da yanlış operasyon gerçekleştirilmesi ile ilgilidir. Vidalı diş yapımında uzman diş doktorlarına danışıldığı, hastaya uygun ve kaliteli materyallerden üretilmiş dişlerin takılması durumunda zarara yol açma olasılığı çok düşüktür. Vidalı diş yaptıranlar, takıldıktan sonra doktorun önerilerine uyması, sigara ve alkol tüketmemesi, ağız ve diş bakımını düzenli bir şekilde yapması da alınması gereken önlemlerdendir.

Vidalı Damak Diş

Yeni implant yöntemleri sayesinde damak diş yerine vidalı diş kullanmak birçok hastanın tercih ettiği bir tedavi olmaktadır. Vidalı damak diş sisteminde alt ve üst çeneye yerleştirilen implantların üstüne protez dişler yerleştirilir. Bu yöntem genellikle birçok dişin eksik olduğu hastalarda yapılmaktadır. Diğer alternatiflere kıyasla daha uygun maliyetli ve daha kolay temizlenebilir bir implant türüdür. 

Vidalı Diş Tedavisi?

Vidalı dolgu diş ya da vidalı diş protezi bazı hastalar için başta daha maliyetli gözükebilir fakat bu tedavinin uzun ömürlü bir tedavi olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Yapıldıktan sonra doktorun uyarıları dikkate alınır, iyi bakılır ve düzenli kontrolleri yapılırsa 20 ile 30 yıl arasında ömrü vardır. Ayrıca, protez, köprü gibi yöntemlere kıyasla günlük hayatta daha kullanışlı bir tedavi yöntemidir.

Vidalı Diş Teli

Vidalı diş teli tedavisi, konumu bozuk olan dişleri hareket ettirmek amacı ile çene kemiğine yerleştirilmesi ile gerçekleştirilir. Dişler üzerindeki kuvvetten ötürü yaşanabilen kaymaların önüne geçmek ya da düzeltmek için, bu yükü taşımada destekleyici olması amacıyla, ihtiyaç duyan bölgedeki çene kemiğine minik bir vida yerleştirilir.

Bu vidanın yerleştirilmesi için önce operasyon edilecek bölge lokal anestezi ile uyuşturulur, sonrasında istenen bölgede bir delik açılarak vida kemiğe yerleştirilir. Diğer diş uygulamalarında olduğu gibi doktor önerilerini uygulamanız ve ağız ve diş hijyenine dikkat ettiğiniz takdirde ağrıların birkaç gün içinde geçmesi beklenmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Vidalı dişi devlet karşılıyor mu?

Bu tedavi diş poliklinikleri ve ağız ve diş sağlığı merkezlerinin yanı sıra devlet hastanelerinde de uygulanmaktadır.

Vidalı diş kaç para fiyatı ne kadar?

Fiyat, implant yapılacak diş sayısı gibi birçok etmene göre değişiklik gösterir.

Vidalı dişin tanesi ne kadar?

Tek bir dişe protez veya diğer adıyla vidalı diş yaptırmak isteyen hastalar için bu tedavinin maliyeti kullanılan materyal veya uygulanan ek tıbbi işlemler ve benzeri birçok etmene göre değişiklik gösterecektir.

Vidalı diş SSK karşılıyor mu?

SGK ile anlaşmalı hastanelerde yapılması halinde hastaların maliyeti SGK tarafından karşılanabilmektedir.

Vidalı diş sağlıklı mı?

Bu tedavi yöntemi dişlerinin bir tanesini, birkaçını veya tamamını kaybeden hastaların ağız ve diş sağlığı etkili bir biçimde iyileştirmektedir. Yapılan araştırmalarda, vidalı diş ile hastaların uzun süreli konfor yaşadığı tespit edilmiş ve yan etkiye rastlanmamıştır.

Vidalı dişe ne denir?

Bu yönteme implant ile ağza yerleştirilen protez diş denir. Halk arasında vidalı diş tedavisi ile implant tedavisi eş anlamlı olarak kullanılmaktadır.

Dişe vidalı takılınca ağrısı ne kadar sürer?

İmplant operasyonu sonrasında hastanın diş hekimi tarafından önerildiği şekilde bakım yapması, ilaçlarını kullanması halinde diş ağrısı uzun süreli olmayacaktır. Özellikle, lazerli implant tedavisinde kesiye ihtiyaç duyulmaması sebebiyle operasyon sonrası ağrı neredeyse tamamen ortadan kalkmaktadır.

Hiç diş kalmazsa kaç tane vidalı gider?

Dişlerinin tamamını kaybetmiş veya çektirmiş hastalara All on 4 tekniği ile implant yapılabilmektedir. Buna göre, ağza 4 implant yerleştirilerek protez takılmaktadır.

Vidalı diş ile implant aynı şey midir?

Vidalı diş ve implant tedavisi halk arasında eş anlamlı olarak kullanılmaktadır.

İmplant yerine vidalı diş nasıl olur?

İkisi de aynı tedavidir. Bu tedavide hastanın çene kemiğine implant yerleştirilir ve implantın kemikle uyumlanmasının ardından protez diş takılmaktadır.

Kopmuş tek dişe vidalı diş takılır mı?

Tek dişe takılarak implant tedavisi uygulanması mümkündür. Diş hekimi kopmuş dişin yerine yuva açar ve implantın üzerine protez dişi takarak tedaviyi tamamlar.

Vidalı diş dolgusu nedir?

Bu tedavi görecek hastaların bazılarının diş dolgusu yaptırması gerekebilir. Genellikle diş dolgusu da implant tedavisini yapan diş hekimi tarafından yapılacaktır. Diş dolgusu yaptırılması gerekmesi halinde impilant diş maliyeti artabilir.

Vidalı diş dolgusu acır mı?

Bu işlem yapılırken lokal anestezi uygulanacağından hasta acı hissetmeyecektir. Operasyon sonrasında diş doktorunun verdiği ilaçlar kullanılarak acı ve ağrının önüne geçilebilir.

Vidalı diş yaptırma acıtır mı?

Bu operasyon lokal anestezi ile gerçekleştirilmektedir. İhtiyaç duyulması halinde, diş hekimi operasyonu genel anestezi ile gerçekleştirmeyi tercih edebilir. Her halükarda hasta operasyon sırasında acı hissetmeyecektir.

Vidalı diş kaç günde yapılır?

Tek bir dişe protez 10 ile 20 dakika arasında yapılabilmektedir. Buna göre, bu işlemin tek günde yapıldığı ve hastanın bir sonraki gün normal hayatına dönebileceği söylenebilir.

Vidalı diş nasıl oluyor?

Vidalı diş veya protez diş, hastanın çene kemiğinde açılan yuvaya yerleştirildikten sonra iyi bakım ve doktor talimatlarına uyulması ile uzun yıllar oldukça konforlu bir şekilde kullanılabilmektedir.

Vidalı diş neden ağrır?

Genellikle, bu operasyondan sonra yaşanan ağrı diş hekimi tarafından verilen ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilmektedir. Ağrının çok şiddetli olması halinde, diş doktorunuza danışmanızı öneririz.

Vidalı diş protez diş mi oluyor?

Vidalı diş aynı zamanda protez diş olarak bilinir. Vidalı diş implanta yerleştirilerek hastanın kaybettiği veya çektirdiği dişin yerine geçer.

Telefon Hattı
Ümraniye Santral

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Dudullu

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon Hattı
Esenevler

Randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Ümraniye Santral

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Dudullu

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Esenevler

Randevu ve bilgi almak için bize online yazabilirsiniz.

Yol Tarifi
Ümraniye Santral

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi
Dudullu

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi
Esenevler

Online yol tarifi ile şubemize ulaşabilirsiniz.